Тест ноутбука MSI Raider GE78HX (13VI-209UA): потужність і стиль
06.11.23
Протестуємо новий ноутбук на топових комплектуючих і подивимося як із Core i9 та RTX 4090 порається ігровий ноутбук MSI Raider GE78HX.
Зміст:
Дизайн
Ноутбук MSI Raider GE78HX – представник топових моделей з найпотужнішими комплектуючими та багатим оснащенням. Він отримав цікавий дизайн корпусу, який з одного боку є мінімалістичним і строгим, з іншого, має яскраві акценти. Якщо сяйво діодів не подобається – їх звісно можна вимкнути і отримати строгий робочий ноутбук.
Загалом більшість поверхонь це метал з немаркою текстурою. В моделі зроблені довгі петлі кришки, тому при відкритті екран стає помітно вище нижньої половини і кут погляду зручніший. Кут розкриття кришки не дуже великий, біля 140 градусів. Порти рознесені по бічних та тильній гранях, так само як і решітки виводу гарячого повітря. Для забору охолодження призначена половина нижньої площини.
На кришці зверху та під нею в нижній частині є декоративні смуги червоного та матового золотого кольорів. У надбудові над клавіатурою є також декоративна вставка, що імітує решітку вентиляції. Загалом таке дизайнерське рішення нагадує чи то стімпанкові гаджети, чи то капот суперкарів.
На передній грані є підсвічування виконане у вигляді матриці зі світлодіодів із напівпрозорою панеллю. Чорний та інші кольорові акценти разом із цим елементами підсвічування додають ноутубку ретрофутуристичний вигляд. Найбільше таке сподобається фанатам кіберпанку. Колірні хвилі та зміна відтінків виглядають цікаво. Це дещо інше на відміну від більш звичних «димних» панелей світлодіодних підсвічувань де окремі лампочки не розрізняються. На кришці встановлено логотип із зображенням фірмового дракона, який також світиться.
Ергономіка
Загалом ергономіка хороша і працювати з ноутбуком приємно. Цікаве враження справляє його дизайн. Коли ноут відритий – це сучасна модель із ретро-стімпанковими мотивами у вигляді точкових підсвічувань клавіш клавіатури і передньої панелі корпусу. В закритому стані видно більше відсилок до рестомодних автомобілів із класу спорт карів в яких встановлені сучасні компоненти. Якщо декоративне підсвічування вимкнути, то ноутбук цілком стає схожим на станцію для робочих задач, а не тільки розваг.
На лівій стороні знаходяться комбінований аудіороз’єм, картридер SD та порт Thunderbolt 4 Type-C з підтримкою USB 3.2 Gen2 та DisplayPort. Тут же є маленький індикатор зарядки батареї.
На правій грані розташовані два порти USB 3.2 Tpe-A, та один USB 3.2 Gen2 Type-C з підтримкою DisplayPort та можливістю заряджання пристрою.
Над дисплеєм встановлена веб-камера з матрицею Full HD та інфрачервоними сенсорами для роботи Windows Hello.
Позаду встановлено LAN-порт, роз’єм HDMI 2.1, порт USB 3.2 Gen2 Type-C з підтримкою DisplayPort та пропрієтарний роз’єм для під’єднання блока живлення, схожий по формі на USB.
Ноутбук Raider GE78 HX оснащений 6-канальною акустичною системою від Dynaudio. Її динаміки є по боках від клавіатури та на бічних торцях. Як для ноутбучного звуку, то рішення класне. Максимальна гучність висока, є асоціації з потужними портативними колонками. Але система охолодження при роботі на високих обертах – нівелюватиме досягнення іменитих інженерів.
Клавіатура брендована SteelSeries і має підсвічування кожної клавіші окремо та виділені клавіші WASD. Це давнє партнерство MSI для її ігрових ноутбуків. Вона має цифровий блок і в цілому не урізана. Шифти, пробіл, бекспейс – все середнього розміру відносно своїх стандартних розмірів.
Не зовсім звичним є другий «Enter» в області NumPad. Він тут горизонтальний, а не вертикальний і стоїть впритул до стрілок. Біля яких зверху є основний «Enter». Судячи з усього, його сюди змістили решітки динаміків. По великому рахунку його можна було не встановлювати зовсім, але просто так викинути його мабуть не могли.
Кнопка вмикання знову знаходиться поруч з іншими клавішами – в правому верхньому кутку. Щоб хоч якось виділити її, вона отримала також прозорий корпус і по іншому світиться. У її правий верхній кут встановлено світлодіод бурштинового кольору, який починає світитися при під’єднанні блока живлення. В режимі очікування додатковий світлодіод стає білим. Хай би як винесена з клавіатури кнопка живлення не псувала естетику, це краще ніж робити її в межах зони основних клавіш. Особливо в ігрових ноутбуках.
Керування та налаштування макросів реалізовано одразу у двох програмах – фірмовій MSI Center та SteelSeries GG. В першій доступне лише керування підсвічуванням, а в другій – можна призначати макроси. Але найдивніше, що в SteelSeries GG налаштовується підсвічування переднього декоративного елементу на корпусі та логотипу на кришці. Вочевидь компанії не змогли домовитись і розділили сферу пливу на налаштування. Ну а користувачу доводиться встановлювати дві ресурсні програми.
Комплектний блок живлення виконаний компанією Delta, він дуже великий та важкий. Підтримувана потужність – 330 Вт, чого з запасом вистачить на роботу компонентів, навіть у розігнаному режимі. Він має ребристу поверхню, квартет гумових ніжок і… жодного натяку на приналежність до цього ноутбуку. Ніяких логотипів MSI тут чомусь немає.
Оснащення
Встановлена матриця дисплею виконана по технології IPS, вона має роздільну здатність 2560×1600, що означає співвідношення сторін 16:10. Це сучасний підхід і співвідношення для екранів ноутбуків останніх років. Екран має повне покриття діапазону кольорів sRGB та 98,4% DCI P3, що дозволяє не тільки грати за ним, а й працювати з відео та графічним контентом. Пікова яскравість – 478,88 кд/м². При бажанні за допомогою утиліти MSI True Color можна провести корегування деяких параметрів, які відповідають за колір, і отримати ще точнішу колірну передачу.
Ноут отримав топовий набір компонентів. Це Intel Core i9- 13980HX і NVIDIA GeForce RTX 4090. Центральний процесор має 8 високопродуктивних ядер Raptor Cove, 16 енергоефективних ядер Gracemont та 36 Мбайт кеш-пам’яті L3. Таку ж конфігурацію має настільний Core i9-13900K.
Це вже другий ігровий ноутбук в наших тестуваннях із топовою відеокартою GeForce RTX 4000-серії.
4090 використовує графічний процесор NVIDIA AD103 в тій самій конфігурації, що і настільна GeForce RTX 4080: 9728 ядер CUDA та 256-бітна шина пам’яті. Відеоадаптер для ноутбуків отримав 16 ГБ пам’яті GDDR6. Boost-частота в нашому випадку становить 2040 МГц. При активуванні режиму Extreme Performance в застосунку MSI Center робочі частоти графічного ядра збільшуються на 100 МГц. Нагадаємо, що мобільна GeForce RTX 4090 з роздільною здатністю 4K більш ніж в півтора рази обійде флагмана минулого покоління GeForce RTX 3080 Ti.
Процесор та відеокарта працюють на максимальних показниках потужності. Але інженери MSI пішли трохи далі з центральним процесором і розігнали його ще на дві десятих, досягши пікової частоти в 5,6 ГГц.
Технологія MSI OverBoost Ultra забезпечує комбіновану продуктивність процесору та відеокарти. Коли задіяний тільки процесор, максимальне підвищення частоти при високих навантаженнях застосовується на всіх 8 P-ядрах.
Інженери впоралися з охолодженням максимально потужних компонентів двома вентиляторами і шістьма тепловими трубками. По одній в тому числі підходять до центральних процесорів ноутбука та відеокарти.
Тим не менш при тривалих навантаженнях протягом 100 і більше хвилин, ми реєстрували температури біля 100°C на процесорі та оперативній пам’яті. Біля 95°C було на відеокарті. Тому очікувано при навантаженні кулери працюють на максимальних обертах. Тут є можливість примусово вивести їх на максимальні оберти натиснувши гарячі клавіш на клавіатурі. Шумність роботи системи охолодження нівелює в принципі всі зовнішні динаміки які є.
Встановлені 64 ГБ оперативної пам’яті типу DDR5 з частотою 5600 МГц. Накопичувач тут один, але на цілих 2 ТБ. В корпусі є місце для встановлення ще одного SSD.
Бездротова мережа Wi-Fi 6E реалізована на базі модуля Killer AX1690i, якій підтримує також Bluetooth 5.3.
Для підтримки ноутбука виробник пропонує встановити фірмовий застосунок MSI Center, в якому можна обрати сценарій роботи пристрою, режим функціонування графічної системи, зробити розгін, обрати колірний профіль, налаштувати підсвітку, провести діагностику, оновити драйвери тощо. Але повторимось, що налаштування світла з передньої панелі чомусь покладено на утиліту від SteelSeries.
Від акумулятора на 100 Вт·год, ноутбук працює майже 5 годин з запуском офісних задач. Цілком достатньо щоб швиденько щось зробити в дорозі, або збігати пару каток в Counter Strike прямо в аеропорту. Щоправда CS2 з інтегрованою графікою на всяк випадок краще запустити на мінімальних налаштуваннях щоб не ловити баги початкового періоду релізу, які від «заліза» не залежать.
Враження
MSI Raider GE78HX з технічної точки зору справляє враження передової машини для важких задач по роботі з контентом та звісно ігор. Така біполярність відчувається і в дизайні. З одного боку він яскравий і модерновий, з іншого, має плавні лінії та елементи які відсилають до стімпанкових мотивів. Однак оснащення тим же кард рідером SD натякає, що виробник і правда закладав не тільки розважальну функцію.
Залізо тут мабуть найпотужніше яке тільки можна зустріти у 2023 році. Підкреслимо – найпотужніше в користувацьких моделях. Все ж таки існують портативні робочі станції із професійними відеокартами та серверними процесорами. Але і цього вдосталь щоб грати у сучасні ігри на максимальних налаштуваннях, з усіма графічними обробками та прикрасами.
Супутнє оснащення також є доволі універсальним для різних сценаріїв. Зручно підключати зовнішні монітори, периферію та працювати в дорозі, хай і всього пару годин, щоб виконати нагальні задачі. Ергономіка зручна і для ігор, клавіатура від SteelSeries конкретне тому свідчення.
Дизайн та оснащення – два кити на яких стоять сучасні ігрові ноутбуки. Звісно, можна обрати модель в простому пластиковому корпусі із топовим «залізом». А можна додати певну суму і насолоджуватись не тільки потужністю, а й стилем. Щоправда, для даної моделі докладати доведеться багато.
Характеристики ноутбука MSI Raider GE78HX (13VI-209UA)
Дисплей: | 17”, 2560×1600 (16:10), 240 Гц |
Процесор: | Intel Core i9- 13980HX, 24 ядер, 32 потоки, 2,2-5,4 ГГц, 55 Вт |
Відеоадаптер: | NVIDIA GeForce RTX 4090, 16 ГБ GDDR6, 150 + 25 Вт |
Оперативна пам’ять: | 64 ГБ DDR5-5600 (2×32) |
Накопичувач: | 2048 ГБ PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD, Samsung MZLV22T0HBLB |
Роз’єми: | 1x Type-C (USB 3.2 Gen2 / DP)
1x Type-C (USB / DP / Thunderbolt 4) 1x Type-C (USB 3.2 Gen2 / DP) 1x Type-A USB3.2 Gen1 1x Type-A USB3.2 Gen2 1×HDMI 2.1 Ethernet 2,5G Аудіо комбінований 3,5 мм |
Веб-камера/ІЧ датчик/мікрофон/LAN: | 1080p/так/так/2,5G |
Зчитувач карток пам’яті: | SD |
Дактилоскопічний сенсор: | ні |
Комунікації: | Wi-Fi 6E 802.11ax, Bluetooth 5.3, 1x 2,5G LAN |
Підсвічування клавіатури: | так |
Звук: | динаміки 2×2 Вт, вуфер 4×2 Вт, Dynaudio |
Акумулятор: | 99,9 Вт·год, 4-ел. Li-pol |
Додатково: | RGB-підсвічування корпусу |
Операційна система: | Windows 11 |
Габарити: | 380×298×23 мм |
Вага: | 3,1 кг |
Постачальник: | Представ-во компанії MSI в Україні |
Ціна: | орієнтовно $5500 |
Оцінка:
+ висока продуктивність
+ загальна ергономіка корпусу
+ налаштування дисплею
+ ємний акумулятор
-вартість
-дуже важкий та великий блок живлення
-клавіша живлення в полі клавіатури
-дві програми налаштування
Читайте також:
Тест ігрового ноутбука Lenovo Legion Pro 7: стратосфера
Тест ноутбука Acer Predator Helios 16 PH16-71 та мобільної GeForce RTX 4070
Огляд ноутбуку ASUS ROG SCAR 16 2023 року (G634): для спеціальних операцій
Керівник проектів hi-tech.ua
Не пропустіть цікаве!
Підписуйтесь на наші канали та читайте анонси хай-тек новин, тестів та оглядів у зручному форматі!
Огляд мікрофону Maono PD200X та аудіо-мікшера Maonocaster G1 NEO
Maono пропонує не тільки звукозаписну техніку, а й гаджети для зведення аудіо-потоків. Розповімо про мікрофон Maono PD200X та аудіо-мікшер Maonocaster G1 NEO далі
Lenovo Legion Glasses 2: окуляри з Micro-OLED екраном виводять 126-дюймове зображення CES Lenovo окуляри розумний будинок
Lenovo Legion Glasses 2 отримала компактніший і легкий дизайн, що робить її зручною для тривалого використання.
Які відеокарти Nvidia GeForce RTX 50-серії випустили Asus, MSI, Colorful, Palit та Inno3D Asus CES Inno3D MSI Nvidia Palit
Партнери Nvidia з виробництва відеокарт анонсували власні серії RTX 50хх, які надійдуть у продаж із 30 січня та в лютому. Деякі моделі RTX 5090 виявляться товщі за стандартну версію Founders Edition.