Дерусифікація доменів: українців закликають відмовитись від зросійщених доменних зон
12.07.22
За останні чотири місяці український інтернет зазнав суттєвих змін. Українізація сайтів, що почалася в травні 2019 року, продовжує набирати стрімких обертів. Наразі спостерігається тотальна відмова від усього русифікованого контенту, яка для багатьох наших співвітчизників є однією з основних умов трансформації українського суспільства. Величезну роль при цьому відіграє дерусифікація українських доменів. Про те, як правильно перевести русифікований домен в українську доменну зону та в чому полягає особливість дзеркальних доменів розкаже Олег Рівтін, директор з маркетингу хостинг-провайдера та реєстратора доменних імен Cityhost.ua.
Наразі усі українські обласні центри та низка регіонів мають свій домен у національній доменній зоні .UA: Київ — kyiv.ua, Рівне — rivne.ua, Полтава — poltava.ua та ін. При цьому в деяких географічних доменах все ще можна побачити русифіковані варіанти — chernigov.ua, odessa.ua, kharkov.ua. Це зумовлено тим, що під час створення домену назву міста транслітерували з російської. Така картина спостерігається здебільшого в східних та південних регіонах. Тих обласних центрів, які мають однакову транслітерацію обома мовами, ця проблема не стосується (kherson.ua, poltava.ua).
Домени в західних областях України з самого початку були українськими volyn.ua, lviv.ua, ternopil.ua, тому дерусифікації вони не потребують. Мало хто знає, що переважна більшість локальних російськомовних доменних зон мають українські аналоги. Це зумовлено тим, що протягом тривалого часу українська і російська інтернет-спільнота фактично була єдиним цілим. Знадобився час для того, щоб українська доменна система змогла самоідентифікуватися.
Історія українських локальних доменів: створення і трансформація
З моменту свого створення у 1992 році українська національна доменна зона пройшла безліч змін і трансформацій. Де-юре історія домену UA почалася 1 грудня 1992 року.
Перші домени для обласних центрів з’явилися у 1992 році. Вони створювалися у відповідності з адміністративним поділом міст та областей. Частина із них були саме російською мовою. З часом стало зрозумілим, що для повноцінної ідентифікації України в рамках глобальної інтернет-спільноти домени мають бути транслітеровані саме з української мови. З метою трансформації доменної системи в України було запущено ряд нових доменних імен, зокрема:
- kharkiv.ua;
- cherkasy.ua;
- kyiv.ua;
- odesa.ua;
- dnipropetrovsk.ua;
- chernihiv.ua;
- rivne.ua;
- chernivtsi.ua.
Статистика адміністратора національної доменної зони .UA компанії «Хостмайстер» вказує на те, що, незважаючи на українізацію назв регіональних обласних центрів, русифіковані домени у своїй кількості все ще переважають доменні імена з правильною транслітерацією.
Наочно цю тенденцію можна спостерігати на прикладі столиці України – міста Києва. Станом на травень цього року в русифікованій доменній зоні kiev.ua зареєстровано 37455 доменів, а в українській kyiv.ua – 1684. Аналогічна ситуація с Черніговом. В русифікованій версії chernigov.ua існує 84 адреси, в українській chernihiv.ua – лише 8.
Слід зауважити, що до цього ситуація була ще гіршою. Її вдалося частково змінити завдяки реалізації глобальної інформаційної кампанії KyivNotKiev, ініціатором якої виступило Міністерство закордонних справ України. На початку реалізації кампанії кількість русифікованих доменів kiev.ua складала 40680 адрес, в той час як в українському варіанті kyiv.ua їх було лише – 473.
Подібна динаміка спостерігалася і в інших регіонах. Станом на травень 2019 року русифікованих доменів kharkov.ua налічувалося 2102, тоді як в зоні kharkiv.ua було зареєстровано лише 458 доменів. За наступні три роки ситуація кардинально змінилася. Українська доменна зона збільшилася більш ніж на 200 доменів, а русифікована навпаки зменшилася з 2102 до 1923 адрес. В травні 2019 року в українській доменній зоні odesa.ua було лише 47 доменів, в той час, як у російському odessa.ua – 1334. Протягом наступних трьох років кількість українських доменів зросла до 111 адрес, а русифікованих версій зменшилася до 1158.
Звісно кожний локальний домен має свою статистику, але в цілому динаміка одна й та сама – зростання кількості українських доменів, та зменшення русифікованих. Зараз на фоні повномасштабного вторгнення РФ на територію України переведення сайту на адресу з правильною доменною зоною стає дедалі актуальнішим. З кожним днем війни все більше українців прагнуть викреслити зі свого життя все, що може нагадувати про країну-агресора, яка руйнує наші міста і вбиває тисячі людей.
Регламент реєстрації дзеркальних доменів
Кожна доменна зона пред’являє свої вимоги до реєстрації. Так, наприклад більшість доменів типу .com, .net або .org може зареєструвати будь-яка людина. При цьому цільовий напрямок сайту не має суттєвої різниці. Це може бути публічний блог, інтернет-магазин або корпоративний сайт. У доменній зоні .UA діють свої правила та обмеження. Наразі існує спеціальний регламент реєстрації доменних імен у дзеркальній зоні, основна задача якого зменшення кількості конфліктів альтернативних доменів.
Адреси сайтів з українською і русифікованою транслітерацією вважаються дзеркальними. Вони належать одній і тій самій людині, за умови якщо вона їх оплатила. Таким чином, в разі, якщо конкретна людина зареєструвала адресу home.kiev.ua, то українізовану адресу цього сайту — home.kyiv.ua ніхто інший зареєструвати не може. Причому придбати другу адресу можна виключно у того самого реєстратора. У випадку, коли жоден з доменів не був до цього зареєстрований, його може використати будь-яка людина.
Приміром офіційний сайт одеської крюїнгової компанії виглядає наступним чином — crewing.odessa.ua. Але якщо вказати в пошуковий рядок адресу crewing.odesa.ua, ви нічого не знайдете. Однак зазначений дзеркальний домен буде зайнятим, зарезервованим. Він буде зареєстрований на того самого резерванта. Власник дзеркального домену за власним бажанням у будь-який момент може перенести його в доменну зону з правильною транслітерацією.
Дерусифікація домену у пять кроків
Незважаючи на те, що процедура зміни домену є універсальною, вона може мати деякі особливості в залежності від специфіки реєстратора та провайдера. Перехід з однієї доменної зони в іншу може відбуватися шляхом реалізації декількох схем: повного перенесення сайту на новий домен або внесення незначних змін в код і додавання псевдоніму. Другий варіант є найдоступнішим. Його можна реалізувати, навіть не володіючи глибинними знаннями у сфері програмування. Для цього потрібно виконати наступну послідовність кроків:
- Зверніться до свого реєстратора і придбайте дзеркальний домен. Для цього вам не знадобиться багато часу. Це швидка процедура, яка реалізується в онлайн-режимі. Потрібно лише перейти на сайт реєстратора, в якого був куплений перший домен, перевірити коректність дзеркального імені, вказати інформацію про його власника та оплатити.
- Змініть конфігураційні файли сайту. Специфіка налаштування залежить від особливостей конкретного сайту. Він може бути рукописним або створеним на базі CMS. В будь-якому разі потрібно діяти у відповідності до інструкції. Її з легкістю можна відшукати в інтернеті. В деяких випадках домен прописується не тільки в конфігураційних файлах, а в інших складових коду, наприклад в зовнішніх посиланнях. Проконтролюйте, щоб замість старої доменної назви скрізь була нова. В разі допущення помилки сайт буде працювати неправильно.
- Пропишіть новий домен, як псевдонім. Кожен сайт може мати одну основну адресу та декілька псевдонімів. Вказуючи будь-яку з цих адрес в пошуковий рядок, користувач все одно буде переходити на сторінку вашого сайту. Додати аліас можна за допомогою панелі керування хостингом. В залежності від провайдера алгоритм додавання псевдонімів може відрізнятися. Для отримання інструкції додавання аліасів рекомендуємо звернутися до свого провайдера.
- Створіть новий e-mail. Якщо ваша електронна поштова скринька була прив’язана до старого домену, після редиректу вона перестане працювати. Про це потрібно подбати заздалегідь. Аби не загубити важливі контакти та інформацію слід виконати переадресацію листів зі старої адреси на нову.
- Перенаправте старий домен на новий, здійснивши 301 редирект. Від правильності виконання цього кроку залежить подальше просування сайту в мережі. Якщо процедура була виконана без помилок, трафік сайту та його позиції в Google будуть повністю збережені.
Для того, щоб виконати редирект необхідно додати в конфігураційний файл .htaccess наступний код:
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^home.kiev.ua$ [NC]
RewriteRule ^(.*) http://home.kyiv.ua/$1 [L,R=301]
Сам файл .htaccess знаходиться в основній директорії вашого ресурсу. Для того, щоб перейти до неї потрібно скористатися будь-яким файловим менеджером.
Виконуючи редирект, зверніть увагу на те, що вам потрібно вказати реальні доменні імена.
Після перенаправлення ви отримаєте дві адреси, які будуть вести на один сайт. Не забувайте оплачувати обидва домени. В разі, якщо ви не будете вчасно оплачувати русифікований домен, редирект перестане працювати. Вказуючи цю адресу в пошуковому рядку користувачі будуть потрапляти на пусту сторінку, що в свою чергу відобразиться на трафіку. З часом більшість користувачів звикнуть до україномовної назви сайту, і перестануть використовувати русифікований варіант. Якщо необхідність в російському домені остаточно відпаде, від нього можна буде відмовитися. Жодних законодавчих обмежень стосовно використання української чи російської транслітерації наразі немає. Власники сайтів вправі самостійно обирати домен.
Ініціатива з дерусифікаціїї доменів від Cityhost
Наприкінці червня хостинг-провайдер Cityhost запустив ініціативу з дерусифікації українських доменів. Її реалізація дозволить популяризувати доменні зоні з правильною транслітерацією. Для цього компанія Cityhost запровадила такі зміни:
- Закрила доступ до реєстрації доменних імен в русифікованих зонах. З 28.06.2022 клієнти компанії більше не зможуть зареєструвати домени в зросійщених зонах. Під час перевірки клієнту запропонують український варіант. Разом з цим можливість продовжувати використання існуючих доменів залишається.
- Запровадила систему знижок на реєстрацію доменних імен у зонах з правильною транслітерацією. Ціна на реєстрацію складає 99 грн, що менше за собівартість.
- Спростила процедуру створення редиректу. Команда Cityhost реалізувала широкий спектр технічних інновацій, спрямованих на спрощення механізму переходу на правильний домен. Завдяки цьому дерусифікувати домен можна за пару кліків.
- Розробила графічні та текстові матеріали з метою популяризації дерусифікації доменів. Наразі команда Cityhost впроваджує активну інформаційну кампанію в цьому напрямку. Її головна мета – привернути увагу власників українських сайтів до даного питання, підкреслити його актуальність та значущість.
Не пропустите интересное!
Підписывайтесь на наши каналы и читайте анонсы хай-тек новостей, тестов и обзоров в удобном формате!
4 thoughts on “Дерусифікація доменів: українців закликають відмовитись від зросійщених доменних зон”
Добавить комментарий
Обзор беспроводных наушников Ugreen HiTune S5: цепкие
Первые Bluetooth-наушники с дополнительным креплением на ухе – рассказываем про Ugreen HiTune S5. Так ли они хороши для спорта?
Смартфоны Samsung Galaxy S25 покажут на Unpacked 2025 уже сегодня Samsung события в мире
Мероприятие Samsung Galaxy Unpacked 2025 года состоится уже сегодня. 22 января в Сан-Хосе, Калифорния, в 20:00 часов по Киеву. Главной темой презентации станет анонс новых смартфонов, флагманской линейки Galaxy S25.
Zotac выпустила первую 600-ваттную модификацию видеокарты Nvidia GeForce RTX 5090 GeForce RTX Nvidia Zotac
Zotac подготовила три варианта GeForce RTX 5090, которые базируются на графическом процессоре Nvidia GB202. Этот чип включает 21760 ядер CUDA и использует 512-разрядную шину памяти
чому «dnipropetrovsk.ua» , якщо Дніпро ? І чому на вашому сайті досі існує «Добавить коментарий» , це як ?
Слушне питання, можливо у Cityhost дадуть відповідь.
«І чому на вашому сайті досі існує «Добавить коментарий» , це як ?» — Якщо відповідати безпосередньо на ваше питання — отак. А при нормальному тоні спілкування, пояснюємо — не всі плагіни піддаються оперативному перекладу в декілька кліків.
Привіт! Я Олег Рівтін з Cityhost.ua. На жаль, доменної зони dnipro.ua не існує. Цей домен використовується під сайт та зареєстрований по відповідній торговельній марці. Можна реєструвати домени в зоні dp.ua.
кумедно читати велику статтю про дерусифікацію і вкінці так все спаскудити … П.с. Нормальним тоном , в даній ситуації , було б посилання за руськім кораблем , тому вибачайте , що так мяко написав … 🙂