Крим наш: конфлікт між російською та українською Вікіпедією за культурний спадок Криму
28.08.15
Перед проведенням найбільшого у світі міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» Росія юридично привласнила собі пам’ятки культурної спадщини України в Криму. Фотоконкурс стартуватиме 1 вересня у понад 25 країнах світу, в тому числі й в Україні. Однак значна частина пам’яток Криму буде паралельно у списках України та Росії.
У Росії вийшов закон № 122-ЗРК/2015 «Про внесення змін до Закону Республіки Крим ”Про об’єкти культурного спадку в Республіці Крим”». Цим законом об’єкти культурної спадщини Криму визнано такими, що підлягають державній охороні Російської Федерації. Після прийняття цієї постанови організатори російської частини конкурсу, некомерційне партнерство «Вікімедіа РУ» та спільнота російських учасників вікіпроектів включили пам’ятки Криму до переліку культурної спадщини Росії, додавши дисклеймер, що «включення цих регіонів пов’язане з їхньою появою в офіційних списках культурного спадку РФ і жодним чином не позначає їхню державну приналежність».
Російські конкурсні списки є копією українських списків пам’яток Криму. Законом Республіки Крим № 68-ЗРК «Про об’єкти культурного спадку в Республіці Крим» до культурного спадку Росії було зараховано об’єкти, занесені відповідно до законодавства Української РСР та України, що діяли на день «приймання до Російської Федерації Республіки Крим». У списках — переважно пам’ятки місцевого значення та щойно виявлені об’єкти культурної спадщини. Більшості ж пам’яток національного значення, таких як Генуезька фортеця у Судаку або печерне місто Чуфут-Кале, в російських списках немає. Також, поки що в них немає і пам’яток Севастополя, який є окремим суб’єктом, а відтак потрібен окремий закон.
Зважаючи на те, що серед української спільноти редакторів Вікіпедії звучали й заклики бойкотувати конкурс взагалі, було проведено опитування думки серед учасників конкурсу — попередніх років, а також потенційно зацікавлених брати участь у ньому зараз — щодо доцільності проведення української частини незважаючи такі дії російської спільноти. Абсолютна більшість опитаних виступила «за» проведення «Вікі любить пам’ятки», навіть за умови втручання Росії, і висловила готовність брати участь в конкурсі.
Фонд Вікімедіа не втручається у конфлікт, який склався між його українським та російським відділеннями. Асаф Бартов, керівник програм Фонду Вікімедіа, зазначив: «Хоча ширша політична та військова боротьба проти російської анексії Криму є абсолютно зрозумілими, розв’язання цього питання не є у межах компетенції ні Фонду Вікімедіа, ні українського чи російського відділень. (…) Щодо того, як проводити фотоконкурс пам’яток у цій ситуації, Фонд Вікімедіа не займає жодної позиції. Це повинні вирішити організатори української та російської частин, а також організатори міжнародної частини конкурсу ВЛП [Вікі любить пам’ятки]».
Представники організаційного комітету української частини конкурсу так коментують цю ситуацію: «Ми намагалися знайти компроміс із російською стороною шляхом перемовин, але ситуація патова — невключення Криму до конкурсних списків може завершитись судом для організації “Вікімедіа РУ” за те, що вони “не визнають територіальної цілісності Російської Федерації”». Варіант проводити українську частину конкурсу без цих регіонів не розглядався. Левон Азізян, член Правління ГО «Вікімедіа Україна», організатора «Вікі любить пам’ятки» в Україні, зазначив: «Доки Крим і Севастополь є в Конституції України, вони будуть включені у наші конкурсні списки».
Варто зазначити, що позиція міжнародних організаторів щодо схожих ситуацій раніше (Азербайджан/Нагірний Карабах, Ізраїль/Палестина, Сербія/Косово тощо) спиралася на наявність чи відсутність офіційних списків пам’яток, які у Росії уже є.
У планах української сторони — вернення до юристів Фонду Вікімедіа щодо правомірності використання НП «Вікімедіа РУ» бренду Вікімедіа, а також звертання до міжнародного організаційного комітету, хоча й сумнівно, що ці кроки дадуть інші відповіді.
Не пропустите интересное!
Підписывайтесь на наши каналы и читайте анонсы хай-тек новостей, тестов и обзоров в удобном формате!
Обзор смартфона Oppo A40m (CPH2669): начало
Смартфон Oppo A40m приятно удивляет дизайном и набором некоторых компонентов, которые делают из него модель уверенного нижнего среднего класса. Разберемся в деталях
Ноутбуки Gigabyte Aorus Master, Aero и Gaming с графикой GeForce RTX 50-й серии получили нового ИИ-ассистента компании GeForce RTX Gigabyte искусственный интеллект ноутбук
Компания Gigabyte Technology продемонстрировала обновленную линейку ноутбуков на выставке CES 2025. Среди новинок — игровые и производственные устройства серий Aorus Master, Aero и Gaming
Купить смартфон Redmi Note 14 Pro со скидкой и подарками на Aliexpress Redmi Xiaomi Попросили разместить смартфон
Глобальная версия смартфона Redmi Note 14 Pro была анонсирована на днях и вот уже сегодня, 15 января, с 10:00 по Киеву можно будет купить смартфон на Алиекспрес