Практика інформаційної протидії в умовах ведення гібридної війни
07.11.1924 та 25 жовтня цього року у Житомирському військовому інституті імені С. П. Корольова було проведено науково-практичну конференцію «Проблеми теорії та практики інформаційного протиборства в умовах ведення гібридних війн».
Захід проведено за участі представників Ради національної безпеки та оборони України, командувань видів Збройних Сил України, органів військового управління Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, науково-дослідних установ, вищих військових навчальних закладів та провідних фахівців Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Міжнародного центру протидії російській пропаганді, Громадської організації «Рада інформбезпеки та кіберзахисту»
Метою заходу було обговорення сучасного стану, теоретичних і практичних проблем інформаційної боротьби в умовах ведення гібридних війн, обмін досвідом організації та проведення інформаційних заходів, розгляд проблемних питань забезпечення якості підготовки військових фахівців з інформаційної боротьби, вироблення пропозицій для нарощення спроможностей держави щодо планування та ведення інформаційних (кібернетичних, психологічних) операцій.
Упродовж пленарного та секційних засідань були розглянуті актуальні питання та проблеми сучасного стану інформаційної боротьби, а саме:
- стратегічні комунікації, проведення інформаційних (кібернетичних, психологічних) операцій у ході інформаційної боротьби в умовах ведення гібридних війн;
- формування нормативно-правової бази з планування та ведення інформаційної боротьби;
- створення та супроводження системи забезпечення інформаційної безпеки як складової системи національної безпеки та оборони України;
- планування та ведення інформаційних (кібернетичних, психологічних) операцій;
- застосування сил та засобів інформаційної боротьби в умовах ведення гібридних війн, форм та способів ведення інформаційних (кібернетичних, психологічних) операцій;
- новітні підходи до застосування озброєння та військової техніки в ході протистояння російській агресії;
- досвід організації та проведення інформаційних заходів в районі проведення операції Об’єднаних сил;
- підготовка військових фахівців з інформаційної боротьби в Збройних Силах України з урахуванням стандартів НАТО.
За підсумками проведення конференції на заключному засіданні експертним товариством науковців та практиків, які взяли участь у заході, було вироблено та обговорено пропозиції, спрямовані на нарощення спроможностей держави щодо планування та ведення інформаційних (кібернетичних, психологічних) операцій.
Нижче наводимо деякі цікаві тези від спікерів конференції:
З 1991 року – з часу проголошення незалежності Росією проти України ведеться перманентна інформаційна війна. З 2014 року метою цієї війни стало знищення держави Україна. Основна загроза — дестабілізація внутрішньополітичної ситуації. Усвідомлення цього є на рівні військових фахівців і командування. Зараз інформопераціі є основною складовою в гібридних війнах. Розуміння на рівні політичного керівництва країни не було і немає.
Немає єдиногї інформаційної стратегії і структури, що реалізує її. У тому числі в сфері протидії інформугрозам. Немає необхідної нормативно-правової бази. В даний час ліквідовано міністерство інформполітики, ефективність діяльності якого викликало багато питань, але зараз його функції покладені на незрозумілі комітети і непрофільні структури. Зараз абсолютно не визначено ставлення до наших противників політичного керівництва України.
На думку наших і закордонних експертів Україна повинна посилити свій інформаційний протидію в тому числі проактивне. Іноді здається, що Україна взагалі не приймає участі в ній і тільки спостерігає. У Росії в 30-100 разів виділяється більше ресурсів на інформвійну ніж в Україні. Зокрема велика частина ресурсів вкладається в засоби, які доставляють інформацію.
У сучасному світі спостерігається поступове стирання межі між станом війни і миру. Співвідношення невійськових засобів впливу до військових співвідносяться як 4 до 1.
Останні роки змусили переглянути багато в області інформвійни у НАТО. Відбулися зміни як в документах, так в структурі, оснащенні та стратегії. Наприклад, зараз в НАТО допускають проведення інформоперацій поза військових дій.
У світі прийшли до того що рентабельніше вкладати не в засоби кіберзахисту, а кіберсдержіванія (нападу). Кібератаки стають все більш соціальними і політичними. Наприклад кібератака на одне з обленерго в Україні супроводжувалася атакою на його коллцентра, який не спромігся відповісти на запити мешканців. Завдання — посилення невдоволення населення і дискредитація керівництва, створення хаосу. У різних країнах з’явилося поняття — соціальна стійкість суспільства.
Міжнародне право не адаптовано до сучасних викликів. Наприклад, поняття агресії неможливо застосувати до кібератаки.
Не пропустите интересное!
Підписывайтесь на наши каналы и читайте анонсы хай-тек новостей, тестов и обзоров в удобном формате!
Планшет Samsung Galaxy Tab S10 Ultra (SM-X926B): многое
Новый планшет Samsung Galaxy Tab S10 Ultra получил большой 14,6”-экран, топовый процессор Mediatek Dimensity 9300 и стилус S Pen. Попробуем разобраться для чего такой девайс
Видеокарты Nvidia GeForce RTX 5000-серии представят в феврале 2025 года Nvidia видеокарта
Nvidia готовится к анонсу видеокарт следующего поколения серии RTX 50, и новые данные от портала Benchlife проливают свет на возможные сроки их выхода
Семиместный внедорожник Hyundai Ioniq 9 получил электромотор и запас хода до 620 км Hyundai автомобиль электротранспорт
Hyundai представила Ioniq 9 — электрический внедорожник с тремя рядами сидений, основанный на платформе E-GMP