Freelancehunt: як війна вплинула на доходи, навантаження та зайнятість фріланесерів у 2023 році
23.06.23
Freelancehunt провів масштабне дослідження, щоб дізнатись, як другий рік війни впливає на розвиток українського фрилансу. Спеціалісти проаналізували, як змінився щорічний портрет фрилансера, рівень доходу, досвід і кваліфікація працівників.
Попри економічну кризу та загалом складне становище нашої країни, саме фриланс продовжує розвиватися. Для малого і середнього онлайн-бізнесу це доступний ресурс кваліфікованих спеціалістів, які допомагають підприємцям з розвитком та виходом на нові ринки.
Виконавці віддають перевагу цьому виду зайнятості через такі причини:
- Бажання збільшити свій заробіток — 27,38% опитаних.
- Можливість мати більш гнучкий розклад та більше контролю над своїм часом — 23,97%.
- Більше свободи вибирати, з ким працювати та які проєкти виконувати, — 21,34%.
- Працювати з клієнтами з усього світу — 14,15%.
- Отримати більше часу на сімейні справи, хобі та інші важливі речі — 13,16%.
Вік та досвід роботи на фрилансі
Фриланс найбільш популярний серед користувачів віком 18-35 років і з досвідом роботи понад 5 років на фрилансі. Щодо гендерних ознак, чоловіки трошки перемагають жінок за кількістю: перших 53,13%, тоді як жінок — 46,87%. Більшість виконавців одружені — таких виявилося 44,8%, а 26,33% перебувають у стосунках. Лише 28,87% зазначили, що на цей час вони без пари. Отже, можемо сказати, що фриланс — це прибуткове джерело доходу для сімейних людей.
Найбільша частка молодих спеціалістів віком 18-23 роки працює у таких категоріях:
- «Аудіо та відео».
- «Аутсорсинг і консалтинг».
- «Дизайн та арт».
- «Мобільні додатки».
- «Переклади».
- «Програмування».
Найстарші фрилансери віком 48+ працюють за напрямками «Архітектура та інжиніринг» (14,29% серед виконавців цієї категорії), «Аудіо та відео» (11,49%), «Робота з текстами» (11,46%).
Суто чоловічими виявилися такі напрямки:
- «Програмування» — тут працює 89,9% чоловіків серед усіх виконавців у категорії.
- «Архітектура та інжиніринг» — 75,51%.
- «Аудіо та відео» — 75,86%.
- «Мобільні додатки» — 66,67%.
- «Адміністрування» — 69,23%.
- «Просування» — 66,67%.
Жінки віддають перевагу аутсорсингу та консалтингу, дизайну та арту, послугам, перекладам і роботі з текстами. Зазначимо, що у суто чоловічих напрямках відсоток жінок трошки збільшився. Тож красуні не гають часу та скоро будуть наступати на п’яти.
Понад 70% фрилансерів здобувають або мають вищу освіту
На фрилансі працюють досвідчені люди з вищою освітою (таких 48,13%), кількома вищими освітами (8,53%) та навіть з науковим ступенем (1,6%). Цього року маємо більше студентів (12% проти торішніх 10,69%) та учнів технікуму/коледжу (12,53% проти 9,57%). Також працюють 11,27% виконавців з незакінченою вищою освітою та лише 5,93% — із середньою.
Збільшення кількості студентів цілком логічне, адже через війну в них немає змоги піти працювати на підприємство чи десь у компанію офлайн — багато закритих бізнесів, не всі можуть платити практикантам. Варто зазначити, що покоління зумерів, за даними дослідження, найбільш зацікавлене в переході на фриланс. Понад 50% спеціалістів цієї вікової категорії готові працювати віддалено у вільному форматі, тому їх частка серед інших вікових груп зростатиме найшвидше.
Хто з фрилансерів знає англійську краще
У сучасних реаліях знання англійської мови є надважливим, особливо, якщо плануєте співпрацювати із закордонними замовниками. Freelancehunt у своєму опитуванні розподіляє знання англійської за такими рівнями:
- Beginner — ви не розмовляєте англійською.
- Elementary — ви можете сказати та зрозуміти деякі слова і фрази англійською.
- Intermediate — ви можете добре говорити та розуміти мову на слух, але відчуваєте труднощі, зіштовхуючись зі складнішими граматичними конструкціями та лексикою.
- Pre-Intermediate — ви можете поспілкуватися «простою» англійською та зрозуміти співрозмовника у знайомій вам ситуації.
- Upper-Intermediate — ви добре говорите і розумієте англійську мову на слух, але все ж таки можете припускатися помилок.
- Advanced — ви швидко говорите англійською та повністю розумієте мову на слух.
Найбільший відсоток фрилансерів з рівнем Begineer — у категорії «Послуги». І це дещо логічно, адже ці спеціалісти виконують суто технічну роботу, яка зазвичай не потребує додаткових зідзвонів чи використання письмової англійської. Більшість розробників мають достатні знання іноземної мови, щоб зрозуміти співрозмовника і спілкуватися з ним.
Кішка — вірний союзник фрилансерів та найулюбленіша домашня тварина
Кількість фрилансерів, у яких немає домашніх тварин, дещо знизилася проти минулого року: з 27,84% до 26,64%. Це дуже добре, адже через війну багато пухнастих залишилися без домівки, а чотирилапий друг — це завжди підтримка та просто гарний настрій для будь-кого. Серед домашніх улюбленців фрилансери надають перевагу:
- кішкам — 40,06%,
- собакам — 25,66%,
- рибкам — 2,6%,
- папугам — 2,54%,
- гризунам — 2%,
- рептиліям — 0,49%.
Деякі фрилансери вказували рідкісних, але цікавих тварин: єнота, крокодила, хамелеона, равлика, павука, комах, лисицю.
Розробники, дизайнери, копірайтери — найпопулярніші категорії
Серед категорій-лідерів, як порівняти з минулим роком, нічого не змінилося:
- «Дизайн та арт» — 32,5% фрилансерів;
- «Програмування» — 19,99%;
- «Робота з текстами» 19,38%.
5,85% опитаних виконавців працюють за напрямком «Аудіо та відео», 5,32% — «Послуги», 4,44% — «Просування», 3,3% — «Архітектура та інжиніринг», 1,75% — «Адміністрування», 1,28% — «Аутсорсинг і консалтинг», 0,81% — «Мобільні додатки».
Зазначимо, що є наплив перекладачів, адже фрилансерів за цим напрямком стало більше проти минулого року: було 3,94%, стало 5,38%.
Найбільше Senior працюють у категорії «Просування»
Рівень кваліфікації — важливий критерій оцінювання виконавців. Freelancehunt пропонує подивитися на нього у розрізі двох умов: залежно від категорії спеціалістів і тих, хто працював на фрилансі до війни та продовжує зараз. Результати досить цікаві.
Якщо брати суто категорію, маємо такі дані:
- «Програмування і мобільні додатки»: найбільше Middle-спеціалістів — 40,13%;
- «Переклад і тексти»: у лідерах Junior — 40,22%. Це пов’язано з тим, що тексти — категорія з легким порогом входу на фриланс. Тут можна досить просто заробити перші гроші. Тим паче, що якихось дуже складних технічних знань, як у програмуванні, не треба;
- «Дизайн та арт»: працюють переважно фрилансери рівня Middle — 41,82%;
- «Просування»: тут найбільше Senior — 45,45%;
- «Послуги»: обирають початківці (Junior) — 45,57%.
Якщо подивитися на цей критерій не тільки у розрізі категорій, а ще й тих, хто працює давно, помічаємо деякі зміни. Наприклад, за напрямком «Переклад і тексти» більшість фрилансерів мають рівень Senior (51,45%). Також у «Просуванні» лідером стали Senior (48%).
Рівень кваліфікації виконавців, які на фрилансі вже декілька років, досить високий. Вони можуть самостійно працювати, виконувати складні завдання, паралельно бути доступним ресурсом для виконання разових проєктів. Якщо брати до уваги світову практику, то можна впевнено сказати, що понад 50% малого та середнього бізнесу може залучати до роботи українських фрилансерів. Це швидке та вигідне рішення, яке дозволяє отримати бажаний результат за мінімальних витрат.
Скільки годин на тиждень працюють фрилансери
Досить цікавий критерій, який варто розглянути з урахуванням кількох параметрів. Не варто забувати: приблизно 50% фрилансерів приходить на платформу за підробітком. Для решти фриланс — це єдине джерело доходу. Багато спеціалістів обирають фриланс через свободу, а бажаних фінансових результатів виконавці досягають досить швидко, витрачаючи останній час на подорожі, сім’ю та навчання.
Якщо для фрилансерів це єдиний спосіб заробити, то частіше вони працюють:
- до 20 годин на тиждень — 35,99%;
- 20-30 годин — 21,69%;
- 30-40 годин — 15,66%;
- 40-50 годин — 13,1%;
- 60+ годин — 8,73%;
- 50-60 годин — 4,82%.
Ті, хто працює на фрилансі для підробітку, мають переважно зайнятість до 20 годин. Таких виявилося більш ніж половина виконавців (53,71%).
Фрилансери з доходом від $2000 до $3000+ працюють переважно 40-50 годин, $500-2000 — 20-30 годин і до $500 — не більше 20 годин.
Скільки заробляють українські фрилансери
Доходи — найцікавіше питання для всіх. Тут маємо зазначити, що фриланс — це не завжди золоті гори на березі океану і за мінімальної зайнятості. Це можливість набагато комфортніше заробляти середню зарплату з можливістю збільшити доходи, самому вибирати цікаві проєкти та замовників, працювати в комфортних для себе умовах і локаціях.
Для більш релевантної оцінки до уваги бралися фрилансери, які працювали до війни та продовжують це робити зараз. Оскільки війна викликала бум на ринку фрилансу, у результаті він поповнився великою часткою новачків з прокачаними hard skills. Проте рівень soft skills, які не менш важливі на фрилансі, у них на базовому рівні. Новачкам потрібен час, щоб здобути необхідний досвід та освоїтись.
Цікаве з отриманих результатів:
- Найбільша частка спеціалістів з доходом $3000+ у категорії «Просування» — таких 8,33%;
- Серед тих, хто заробляє $2000-3000, найбільше фрилансерів у категорії «Послуги»;
- Дохід $1000-2000 вказували найчастіше розробники. Але тут зауважимо, що ці спеціалісти на Freelancehunt приходять переважно за підробітком чи роботою з більш цікавими для себе проєктами;
- $500-1000 на місяць мають спеціалісти в усіх найпопулярніших напрямках — розробники, копірайтери, перекладачі, дизайнери, просувальники та ті, хто надає різні послуги;
- До $500 заробляють переважно копірайтери та перекладачі.
Чи мають фрилансери знання у вузьких спеціалізаціях
Знання у вузькій спеціалізації — це можливість запропонувати замовнику унікальне виконання його завдання, а також підвищити ймовірність знайти цікавий проєкт за низької конкуренції. Адже чим більше знань у вузьких спеціалізаціях має фрилансер, тим менша для нього конкуренція та вищий дохід.
Якщо проаналізувати нижченаведену інфографіку, можна зробити такі висновки:
- Програмісти, дизайнери та просувальники — спеціалісти, які в більшості мають знання з вузьких спеціалізацій;
- Наявність знань у вузьких напрямках дає змогу більше заробляти. Наприклад, 73,68% фрилансерів з доходом $3000+ указують, що мають такі знання.
Більшість з тих, хто заробляє $3000+ на фрилансі, здобули ці знання саме тут. Таких виявилося 42,11%. 36,84% спеціалістів мали їх ще до фрилансу, і лише у 21,05% вузьких знань немає зовсім.
Як війна вплинула на зайнятість та доходи фрилансерів
Під час війни багато українців перейшли на фриланс, що доводить аналітика Freelancehunt. 40,67% виконавців почали працювати на платформі після 24 лютого 2022 року. 43,2% працювали до війни та продовжують зараз, а 16,13% були зареєстровані на сервісі давно, але виконувати проєкти почали саме під час війни.
Що стосується доходу, то тут, як і в усіх сферах, він став дещо меншим. 39,51% виконавців, які працювали до війни та продовжують зараз, зазначили зменшення своїх доходів. На це впливає необхідність регулярно переходити в укриття, у минулому (сподіваємося на це) проблеми зі світлом та взагалі економічне становище країни. Проте якщо брати статистику в усій країні, а не тільки на ринку фрилансу, то картина виглядатиме так:
- у 77% українців зменшився дохід;
- 7% збільшився;
- 16% не змінився.
Але є немаленький відсоток фрилансерів (32,56%), який зазначає, що доходи стали ще більшими, а для 27,93% не змінилися. Тож якщо фрилансер має гарне портфоліо, необхідні навички та відгуки від замовників, заробляти так само, як і до війни, та навіть більше — цілком реально. Цифри це підтверджують.
85,99% працюють на фрилансі самостійно
На фрилансі переважна більшість (85,99%) працюють самостійно. У невеликих командах до 4 співробітників — 9,58%, у командах до 10 співробітників — 2,48%, понад 11 співробітників — 1,94%.
Майже половина спеціалістів (44,27%) указує, що фриланс для них — єдине джерело доходу. Тут варто зазначити, що через війну є немало початківців, які тільки на етапі переходу на повну зайнятість на фрилансі.
Потенційне зростання фрилансу — таким бачать виконавці своє майбутнє
37,96% опитаних указують, що у майбутньому прогнозують потенційне зростання фрилансу як форми зайнятості. 17,11% зазначають розвиток технологій та збільшення попиту на цифрові послуги, 15,99% — появу нових спеціалізацій та зростання ринку певних галузей.
Звісно, є ті, хто відчуває невизначеність майбутнього фрилансу через загальні економічні та соціальні фактори, — таких 9,42%. 17,23% вважають, що буде більша конкуренція та менша заробітна плата. І лише 2,28% прогнозують зменшення попиту на фриланс.
«Цього року, попри війну та нелегке економічне становище, ми вкотре бачимо, що ринок фрилансу залишається стабільним і не піддається ніяким штормам. Бізнес може бути впевнений, що делегування завдань будь-якої складности українському фрилансеру — це можливість отримати 100% якість за помірний цінник та у швидкі терміни.
Якщо підсумувати отримані результати, можу навести кілька важливих тез:
- Війна підвищила попит на фриланс серед спеціалістів — доля нових виконавців від загальної кількості фрилансерів становить 40,67%;
- Дизайн, програмування і робота з текстами залишаються найпопулярнішими напрямками;
- Кістяк фрилансерів — це спеціалісти віком 24-41 з вищою освітою та досвідом роботи на фрилансі від 2 до 5 років;
- Частка фрилансерів, які зберегли рівень доходу під час війни, — 27,93%, підвищили його — 32,56%. Це набагато більше, ніж серед українців загалом;
- Найвища частка досвідчених спеціалістів за рівнем кваліфікації (Senior) працює в категорії «Просування» (45,45%). Middle-виконавців найбільше у дизайні (41,82%) та програмуванні (40,13%);
- Навчання і прокачка знань у вузькій спеціалізації не тільки знижують конкуренцію та допомагають виділитися серед інших фрилансерів, а й напряму впливають на рівень заробітку;
- Понад 44% виконавців працюють тільки на фрилансі. ⅔ з них встигають виконати свою роботу швидше, ніж за 30 годин на тиждень. Отже, вільний час можуть витратити на навчання, подорожі, сім’ю та відпочинок;
- Ті, хто приходить на фриланс за підробітком, а таких 55%, працюють до 20 годин на тиждень. Їх мета не тільки заробіток, а ще пошук замовників і збирання клієнтської бази для комфортного переходу на віддалену роботу.
Не пропустіть цікаве!
Підписуйтесь на наші канали та читайте анонси хай-тек новин, тестів та оглядів у зручному форматі!
Огляд TWS-навушників Oppo Enco Air4: новіші
У компанії Oppo вимальовується досить різноманітне портфоліо Bluetooth-навушників. Подивимося, що пропонують нові доступні TWS-навушники Oppo Enco Air4
У Google Gmail на Android можна буде перетягувати контакти одержувачів Андроід оновлення пошта сервіс
Google оновила програму Gmail для Android, додавши функцію перетягування контактів між полями «Кому», «Копія» та «Прихована копія».
Leica вдалося отримати рекордний прибуток за всю свою 100-річну історію Leica бізнес камера
Німецька компанія Leica Camera досягла рекордних фінансових результатів у 2023/2024 році, збільшивши виторг на 14% до 554 млн євро в порівнянні з 485 млн євро роком раніше