Тест ноутбука ASUS ExpetBook B5 і можливостей відеокарти Intel Arc A350M
30.06.23
Зміст:
Ми бачили і тестували кілька моделей бізнес-ноутбуків компанії ASUS. Це були як компактні, свого роду базові моделі, якщо так можна сказати, так і в певному сенсі іміджеві рішення, з кришкою, що розверталася на 360 градусів, наприклад. Сьогодні розкажемо про модель класичного форм-фактору, з топовим процесором новітньої для ноутбуків з Intel архітектури, а також дискретною відеокартою. Мало того що дискретні прискорювачі є рідкістю для бізнес-моделей, сьогодні розкажемо про життя-буття з картками Intel Arc A на прикладі моделі ASUS ExpetBook B5 (B5602CVN).
Дизайн та компонування
ASUS ExpetBook B5 в нашій версії не відрізняється зовнішністю та концепцією від інших корпоративних моделей. Це все той же знайомий корпус матового темно-синього кольору. Він має строгий формат, який безпомилково каже про те, що це ноутбук для роботи. Грані та деякі площини є скошеними та заокругленими для кращої ергономіки, вони ж надають дизайну більшої стильності.
Кришка дисплею ззовні містить лого компанії та серії у куточку. Поруч із написом ExpertBook є світлодіод «зайнятості», який активується коли триває дзвінок по одному з месенджерів.
Кришка має укос в задній частині на якому бачимо кілька ніжок. Вони стають в нагоді коли кришка розкривається на великий кут і в гру вступає фірмовий Ergo Lift компанії – торець кришки трохи підіймає корпус над поверхнею.
Нижня площина наполовину віддана під отвори для вводу повітря, не дивно, враховуючи що охолоджувати треба не тільки процесор, а й відеокарту. Хоча версія без дискретного адаптера має ті самі деталі екстер’єру, отже цього достатньо для різних компонувань. +1 до завбачливості інженерів шасі.
Нижня половина має великий укіс, таким чином сбоку ноутбук здається тонкішим. З практичного – два динаміки також знизу і направлені так щоб звук відбивався від поверхні.
Клавіатура ноутбуку має досить широкі кнопки, які виявились очікувано зручними для набору текстів. Хід кнопок складає 1,5 мм – механізм майже безшумний і при цьому спрацювання абсолютно точні, як при сильному швидкому натисканні, так і м’якому-повільному. Клавіші «Enter», «Shift», «Backspace» досить великі, правий «Shift» так і зовсім гігантський. Кнопки цифр «1»-«4» виділені кольором – на них за замовчанням забиті декілька швидких команд, які можна змінювати. Наприклад, ввімкнення індикатора зайнятості, про який ми вже згадували. В програмі налаштувань MyASUS можна вибрати відповідність комбінаціям серед цілого ряду функцій.
Тачпад не занадто великий і витягнутий у ширину. Досить зручний для роботи на ходу. На дотик він монолітний, ніяких зайвих люфтів окрім такого собі «stealth»- кліку для лівої та правої клавіш. При довгому тапі на іконці – виводиться «сенсорний» калькулятор. Таким чином в компактних моделях закривають питання відсутності цифрового блоку клавіш. Веб-камера традиційно має «залізну» шторку.
Корпус має сертифікацію після проходження тестів серії MIL-STD-810, тому не боїться несильних ударів, перепадів температур і тиску.
Порти рознесені по боках. Все що потенційно має великі штекери або просто «тому що» – ліворуч. Це HDMI, USB Type-A, два USB-C та Ethernet. Трохи ближче до користувача на цій же грані є три світлодіоди роботи ноутбуку.
На правому торці винесено ще один USB Type-A, аудіо роз’єм, зчитувач карток Micro-формату, замок Кенсінгтона та кнопку живлення. Поруч з мініджеком є отвір одного з мікрофонів. В кнопку живлення також може бути вмонтовано сканер відбитків пальців. Веб-камера має фізичну шторку та може мати інфрачервоний датчик для розпізнавання користувача.
Оснащення
ASUS ExpertBook B5 отримав 16-дюймовий дисплей із співвідношенням сторін 16:10. Роздільна здатність велика і складає 3840×2400. Використовується як і в багатьох інших новинках компанії, матриця, що побудована на базі технології OLED. Для неї заявлене колірне охоплення діапазону — 100% DCI-P3 та максимальну яскравість 400 ніт. Гарне рішення не тільки для споживання контенту, а й роботи з графікою. Є також версія цього дисплею із підтримкою сенсорного керування.
Ноутбук оснащений процесором Intel Core i7-1360P. Він має 12 ядер, серед яких чотири «великі» та вісім «малих» із загальною частотою 2,2 ГГц, а також 18 МБ пам’яті L3. Максимальна тактова частота може сягати 5 ГГц. Показник TPD складає 15 Вт.
Графічна частина представлена Intel Iris Xe з 96 EU та тактовою частотою 1500 МГц. Для порівняння, частота GPU процесора i7-1260P з тією ж кількістю ядер є меншою і становить 1400 МГц.
Тестова модель також має дискретну відеокарту виробництва Intel.
Компанія Intel представила минулого року свої дискретні відеокарти, які випускаються як в версіях для стаціонарних комп’ютерів, так і ноутбуків. Умовно «мобільні» рішення трапляються не так часто. Кілька моделей ноутбуків ASUS що ми тестували до цього, мали комплектації з ними, але тільки зараз нам вдалося отримати зразок із графікою Intel Arc.
Відеокарти серії Arc Alchemist, які призначені для ноутбуків, ґрунтуються на архітектурі Xe HPG. Особливостями цих прискорювачів є підтримка трасування променів і власної технології масштабування зображення XeSS.
Відеокарта Intel Arc A350M, яка встановлена у нашій моделі, має процесор ACM-G11 з 6 Xe-ядрами, 6 блоків трасування променів та 4 ГБ 64-біт GDDR6-пам’яті.
У серії є більш швидкісна карта Arc A370M яка має вже 8 Xe-ядер та блоків трасування променів, але такий самий обсяг відеопам’яті.
Згідно результатів тестів у різних виданнях, продуктивність мобільної Arc A350M десь посередині між GeForce GTX 1650 Ti та GeForce GTX 1650 Max-Q. Наші бенчмарки це підтверджують.
З іншого боку дослідники вияснили що енергоспоживання у поєднанні із кількістю кадрів що видається в різних іграх у дискретних відеокартах Intel не оптимальна. В той час як наприклад більш потужна A370M споживає біля 30 Вт, набагато потужніша ноутбучна RTX 3050 Ti споживає 50 Вт і видає вдвічі більше fps. Так, пам’ятаймо про різні TGP одних і ти х же відеокарт у ноутбуків, але порядок цифр має стати зрозумілим.
Ми маємо можливість порівняти результати у бенчмарках з відеокартами інших ноутбуків які побували у нашій Тестовій лабораторії і побачити що рішення A350 знаходиться на низькому рівні за потужністю. Вона дійсно працює на рівні GeForce GTX 1650 Ti, однаково вдвічі слабше за GTX 2070 і GeForce RTX 3050 Ti. Однак водночас вдвічі швидше за MX330.
Так, якщо раптом захочеться пограти, Intel Arc A350M зможе номінально забезпечити 60 кадрів на секунду у роздільній здатності 1080p у ряді топових ігор минулих поколінь. Але продуктивність, що забезпечується рішеннями Intel Arc дуже змінюється в залежності від обраної гри. Тут швидше за все має місце не оптимізованість, а тому варто звернути увагу як розробники ігор оптимізують свою продукцію під нові відеокарти Intel.
Хіба що на відміну від рішень NVIDIA GeForce GTX картка Intel підтримує трасування променів. В певних практичних, не ігрових задачах, це може стати перевагою.
Якщо потрібен ноутбук по максимально доступній ціні і з буквально «аби якою відеокартою», то вибір моделі з GeForce MX550 або MX450, не кажучи вже про GeForce GTX 1050, GTX 1060, GTX 1650, забезпечить більш передбачувану і рівну швидкість роботи в більшій кількості ігор.
Наостанок є найконцептуальніший момент. В той час як мобільні відеокарти Intel співставні із початковим сегментом GeForce та Radeon, встановлюються Intel Arc у ноутбуки вищих цінових діапазонів. На прикладі бренду ASUS – це ExpertBook, Zenbook чи топові Vivobook. Дисонанс в тому що отримати більш потужні «зелені» та «червоні» відеокарти можна у ноутбуках, які будуть помітно дешевшими за моделі з картками Intel Arc.
Накопичувачі
Цікавою є конфігурація слотів для оперативної пам’яті та накопичувача.
В усіх комплектаціях ноутбука завжди є розпаяні на материнській платі 8 ГБ DDR5. Відрізняється об’єм який може встановлено у слот SO-DIMM. Тут може бути планка на 8, 16 чи 32 ГБ, забезпечуючи в результаті максимальний об’єм у 40 ГБ. В нашому випадку з відеокартою Intel Arc встановлюються 16 ГБ.
Місць для накопичувачів так само кілька. З заводу вже встановлений SSD на 1 ТБ формату M.2 2280 з інтерфейсом PCIe 4.0 x4. Можна додатково встановити ще один твердотілий накопичувач, отримавши сетап для RAID 0 чи 1.
RAID 0 краще використовувати для сховища, захист від втрати даних в якому не критичний, але потрібна підтримка високошвидкісного режиму читання та запису. RAID 1 буде хорошим вибором для додатків, що вимагають високих значень продуктивності та доступності даних, швидкість зчитування буде високою, а от запису ні, так як кожна операція запису виконується окремо для кожного диска.
З комунікацій відмітимо гігабітний порт для дротового підключення Інтернету та нові версії контролерів Wi-Fi 6E (802.11ax) і Bluetooth 5.3.
Автономність
В нашій версії встановлений акумулятор великої ємності – 84 Вт·год, який забезпечив майже 12 годин роботи в офісному режимі. Крутий показник, якого досягають небагато моделей. Є комплектації із батареєю 50 Вт·год. Це рішення зменшить вагу на 100 г і позбавить близько п’яти годин автономної роботи.
Враження
ASUS ExpetBook B5 у версії моделі B5602CVN виявися напрочуд універсальним та продуктивним рішенням. Раніше ми звикли до того що ці моделі здебільшого розраховані на нетривіальні офісні задачі, хоч і їх великою кількістю та багатьма одночасно запущеними процесами. Сюди можна включити також обробку фото та навіть монтування відео на середньо-скіловому рівні. Отримавши ж дискретну графіку ноутбук отримав можливості для гри та більш складних відео-проектів.
Важливо відмітити, що походу розповіді ми неодноразово відмічали що встановлено або може бути додано. Особливістю серії ExpertBook також є можливість гнучко компонувати оснащення. Дактилоскопічний сканер, тип матриці екрану, кількість пам’яті – все це можна заздалегідь обрати.
Таким чином ми познайомились з ще одним «універсальним солдатом» з ноутбуків ASUS який може запропонувати високу продуктивність та розширені можливості по роботі з контентом.
Характеристики ноутбуку ASUS ExpetBook B5 (B5602CVN)
Дисплей: | 16 дюймів, OLED, 3840×2400, WQUXGA, 16:10 |
Процесор: | Intel Core i7-1360P, 2,2 ГГц (12 ядер, 18 МБ кеш, до 5 ГГц) |
Відеоадаптер: | Intel UHD Graphics + Intel Arc A350M |
Оперативна пам’ять: | 8 ГБ DDR5 + 16 ГБ DDR5 SO-DIMM |
Накопичувач: | 1024 ГБ, Micron MFTDKBA1T0QFH, SSD M.2 NVMe, PCIe 4.0 x4 |
Слоти розширення: | 1×DDR5 SO-DIMM
2×M.2 2280 PCIe 4.0×4 |
Роз’єми: | 1×USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1×USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2×Thunderbolt 4 (display, power delivery), 1×HDMI 2.1, 1×3, 5 мм аудіо, 1×RJ45 Гбіт Ethernet |
Веб-камера/мікрофон/LAN: | 720p + Windows Hello/так/так |
Зчитувач карток пам’яті: | Micro SD |
Дактилоскопічний сенсор: | так |
Бездротові комунікації: | Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3 |
Захист: | MIL-STD 810H |
Підсвітка клавіатури: | біла |
Акумулятор: | 84 Вт·год, 4-елемента Li-ion |
Додатково: | — |
Операційна система: | Windows 11 Pro |
Габарити: | 358×261×20 мм |
Вага: | 1,5 кг |
Постачальник: | представ-во компанії ASUS в Україні |
Ціна: | н.д. |
Оцінка:
+ ергономіка
+ автономність
+ оснащення
Керівник проектів hi-tech.ua
Не пропустіть цікаве!
Підписуйтесь на наші канали та читайте анонси хай-тек новин, тестів та оглядів у зручному форматі!
Огляд мікрофону Maono PD200X та аудіо-мікшера Maonocaster G1 NEO
Maono пропонує не тільки звукозаписну техніку, а й гаджети для зведення аудіо-потоків. Розповімо про мікрофон Maono PD200X та аудіо-мікшер Maonocaster G1 NEO далі
Сервіс онлайн геймінгу Nvidia GeForce Now випустили для Steam Deck Nvidia Steam консоль
На виставці CES 2025 компанія Nvidia анонсувала, що цього року планує випустити нативну версію програми GeForce Now для Steam Deck.
Petcube випустила розумний питний фонтан для домашніх тварин розумний будинок
Petcube Water Fountain вже доступний для попереднього замовлення на офіційному сайті компанії. Ціна пристрою становить $89.99 з керамічною чашею та $69.99 з чашею з нержавіючої сталі