Російська рулетка: дивовижна історія та подальша доля творця Chatroulette
21.12.10Саме на цьому своєму домашньому комп’ютері Андрій за дві доби та написав ChatRoulette
У листопаді 2009 року на теренах Всесвітньої павутини з’явилася нова розвага – «Чат-рулетка». Це відеочат, в якому ви випадково можете зустріти будь-кого – американського вболівальника, китайських школярок, індійського поета … Для повноцінного спілкування в чаті вам потрібна відеокамера, через яку вас може бачити співрозмовник. Далі все просто. Заходьте на сайт, натискаєте кнопку start і бачите у себе на екрані випадкового співрозмовника. У вас є кілька секунд, щоб почати з ним спілкуватися, або натиснути кнопку next і побачити інше випадкове обличчя (іноді це зовсім не обличчя, а щось непристойне, так що не пускайте своїх дітей на цей чат-рулетку).
Один з американських користувачів, розповідаючи про досвід роботи в ChatRoulette (www.Chatroulette.com), знайшов кумедним, що за один сеанс вдалося «споглядати кількох людей, які розпивали лікер; двох дівчат, які робили макіяж; багатьох хлопців, які відразу ж перемикалися, щойно бачили, що я не дівчина; кількох дівчат, які відключалися, як тільки бачили моє обличчя», і таке інше.
Спочатку була ідея
Звичайний школяр Андрій Терновський живе з батькам у нічим не примітній 16-поверхівці спального району Москви
Андрій Терновський, розповідаючи про народження проекту, сказав, що він – звичайний підліток, і знає, що люблять його однолітки. Поштовхом до створення Chatroulette послужили відеоконференції у «Скайпі», де він часто зависав із друзями, але це їм швидко набридло. Як сказав сам Андрій: «Адже це нудно, коли ти точно знаєш, з ким зараз розмовлятимеш». Пошукавши у «Гугле» відеочат, який би працював у випадковому режимі, Андрій не знайшов такого і здивувався. Тому він сів і за дві доби написав програму для першої версії Chatroulette на своєму старенькому комп’ютері. У створенні сайту йому допомогли знання програмування (він з 11 років в Інтернеті та дечому його навчив батько).
Назва теж була придумана спонтанно – якраз перед цим Андрій подивився знаменитий фільм «Мисливець на оленів». У ньому військовополонені грали російську рулетку. Ім’я для нового сервісу народилося само собою, за аналогією.
Спочатку сервіс не мав реклами як такої. Андрій показав його своїм друзям, але вони почали критикувати сайт і сказали, що ним ніхто не користуватиметься. Але хлопець не зневірився – він зайшов на кілька форумів і попросив людей протестувати сервіс, так він отримав перших 20 користувачів. Потім аудиторія почала подвоюватися з кожним днем і про сервіс заговорили у віртуальному світі. Популярність буквально впала йому на голову. Як каже сам Андрій, «я прокинувся одного ранку і побачив усі ці статті про Chatroulette. Покликав маму, щоб вона підійшла та подивилася. Спочатку вона дуже нервувала і не розуміла, що відбувається, потім запитала, чому я сьогодні не йду до школи».
Справжня популярність до Chatroulette прийшла практично відразу – у лютому 2010-го про сайт розповіли у ЗМІ різних країн. У США – у передачі Good Morning America і в пресі (New York Times, New York Magazine), у Великобританії – у програмах Newsnight та The Daily Show with Jon Stewart. Крім того, сервіс пародіювали у мультфільмі «Південний парк» (сезон 14, епізод «У тебе 0 друзів»). І що ми бачимо сьогодні? Наразі відвідуваність сайту коливається в межах 0,5-1,5 млн осіб на день (!). Цифри звучать особливо вражаюче, порівняно зі стартовими 500 відвідувачами.
«Кожен знаходить свій спосіб використання сайту. Для деяких це гра, для інших – цілий невідомий світ, для третіх – спосіб знайомства. Я думаю, чудово, що така проста річ може бути корисною багатьом», – пояснив причину популярності свого ресурсу Андрій.
Медіа-фахівці вважають, що причиною популярності може бути чарівне очікування чогось незвичайного при натисканні кнопки next (хоча спочатку побачене на екрані може шокувати і майже розчавити). Або це розваги нового покоління, незрозумілі тим, хто в Інтернеті звик сортувати інформацію та обмежувати себе певними рамками.
Історія звичайного школяра
Здобути освіту Андрій планує, хоча, можливо, поки що відкладе це на потім. Зараз він займається програмуванням, вчить іноземні мови та розвиває своє дітище
Московського школяра американська преса тепер порівнює не мало не мало з 25-річним Марком Цукербергом, засновником мережі Facebook (www.facebook</ span>.com) і наймолодшим мільярдером у світі. А популярні американські блогери, такі як Asylum (http://theasylum.wordpress.com) та The Frisky (www.thefrisky.com), сказали, що сайт, який вигадав Терновський, «їх улюблений з часу появи YouTube» і навіть « священний Грааль усіх інтернет-розваг».
А ось в 11 класі московської гімназії № 1519 у молодого дарування проблеми, незважаючи на повну підтримку однокласників та симпатії вчителів. Справа в тому, що через сайт у Андрія зовсім не залишається часу на навчання і з січня він перестав ходити до школи. Чи отримає він атестат, теж велике питання. В усьому виною популярність Chatroulette.com — щойно відвідувачі стали прибувати, сервіс зажадав удосконалень. Якось Андрій Терновський просидів біля комп’ютера мало не дві доби.
Тож у приклад іншим учням його ставити не поспішають. «Я вважаю, що Терновський надходить не дуже обдумано, роблячи ставку лише на цей сайт, — каже один із вчителів. — А якщо його розробка набридне всім і люди перестануть користуватися цим сервісом? Ким він тоді буде? Без атестату йому до університету не вступити». Колеги підтверджують його: «Хлопчик навчається дуже середньо. В олімпіадах не бере участі, у наукових проектах — тим паче. Думаємо, є серед наших дітей ті, хто в майбутньому обов’язково прославиться».
Справді, гімназія, в якій навчається Андрій, одна із найкращих. Кілька років тому тут відкрили молодіжне конструкторське бюро, куди приходять читати лекції викладачі з МАІ та КБ ім. Сухого. Ще одна гордість директора – учні, які минулого року отримали дев’ять грандів від столичної влади по 30 тис. рублів кожен.
Але хіба цю суму порівняти із мільйонами, які можуть запропонувати Терновському за сайт, вважають однокласники. Самі вони про успіх друга дізналися з Інтернету: «Він хоч і дуже товариський, але скромний хлопець. Своїм успіхом не хвалився. Ми, звичайно, знали, що він робить такий сайт, він ним мало не цілими днями займався. Казав, не для грошей робить, а для розваг».
Комп’ютерним програмуванням Андрій захопився 11 років, коли батько подарував йому комп’ютер. Мама згадує, що ще в початкових класах син міг видати кілька комп’ютерних термінів. Інформатика, як неважко здогадатися, була улюбленим предметом Андрія у гімназії. Друзі розповідають, що десь у 7-8 класі він сам зробив комп’ютерний вірус та встановив його на шкільний комп’ютер. Щоправда, потім усе виправив. Допомагав і дівчатам: навчив, як зламувати паролі від електронних скриньок хлопчаків. «Жодних шкідливих звичок у нього немає», — сміються однокласники.
Окрім програмування, Андрій захоплюється вивченням іноземних мов. Зараз він вчить англійську та китайську і збирається стати перекладачем, хоча програмування закидати не планує. Щоправда, про закінчення школи Андрій поки що не замислюється – за його словами, з цим можна почекати, аби цілком присвячувати себе улюбленій справі. Але продовжувати освіту він у будь-якому випадку збирається – напевно, не останню роль тут грає і думка консервативних (як він сам стверджує) батьків.
Бан через непристойність
Як і на будь-якому великому ресурсі, де накопичуються відвідувачі, на Chatroulette «пасуться» тролі. Найчастіше вони просто лякають інших користувачів
Незважаючи на те, що правилами ресурсу заборонено трансляцію непристойних зображень, Chatroulette через відсутність реєстрації найчастіше використовують ексгібіціоністи. Дослідження 2883 сеансів зв’язку показало, що кожна восьма сполука порушує саме цей пункт правил.
Сам Андрій каже, що йому хотілося зробити досить вільний, немодерований ресурс, але деякі цим користуються і приходять на сайт із огидними намірами. А ексгібіціонізм та вуайєризм заборонений у правилах. Система сама блокує порушників, підраховуючи кількість натискань кнопки Report тими, хто це не подобається.
Проте така «мода» продовжується. Деякі користувачі роблять із підрахунку оголених людей та частин тіла своєрідний спорт, потім транслюють свою «статистику» до Мережі.
До речі, один із можливих інвесторів, Фред Вілсон, серед недоліків ресурсу називає сексуальне підґрунтя, оскільки сайт вже заполонили численні ексгібіціоністи та вуайєристи, але «показати» вам можуть не лише оголені частини тіла: хтось заспіває, хтось прочитає вірші, кому терміново треба поговорити «за життя». «Інтернет – це величезний простір, що використовується більш ніж мільярдом людей з усіх куточків світу. Chatroulette може стати дуже зручним способом подорожі по Мережі, що дозволяє розширити можливості знайомства та спілкування між людьми», – заявив бізнесмен у своєму блозі (www.avc.com).
Культура в «рулетці»
Цей піаніст став справжньою зіркою завдяки Chatroulette
Деякі знаменитості стверджують, що використовували Chatroulette – наприклад, Келлі Осборн і Ніколь Річі. Є ті, хто був на сайті, але не підтверджували свого там перебування — наприклад, Періс Хілтон, Ештон Катчер, поп-рок-гурт Jonas Brothers і Джесіка Альба. Хоча, що стосується Jonas Brothers, вони прямо заявили на своєму «Твіттері», що всі схожі на них особистості в Chatroulette – підробки.
Крім того, 27 лютого на фестивалі Soundwave у Мельбурні, Австралія, Faith No More транслювали свій виступ прямо у Chatroulette.
Ще один користувач на ім’я Merton використовував відеочат як майданчик для музичних імпровізацій. Сидячи за піаніно, він грав випадковим співрозмовникам музику, на ходу пишучи тему і слова.
Запис імпровізацій на YouTube, викладений Мертоном на спеціально створений канал PianoChatImprov (www.youtube.com/user/PianoChatImprov), за п’ять днів зібрав 1,3 млн переглядів. Сам канал, на який музикант пообіцяв викласти більше роликів, зібрав понад 45 тисяч передплатників.
Про Мертона відомо небагато. Він самоучка і не брав уроків музики. Він також стверджує, що не є мультиінструменталістом Беном Фолдсом, на якого трохи схожий зовні.
Бізнес або задоволення
Акула бізнесу – Фред Вілсон – поки що один з найімовірніших інвесторів Chatroulette, якщо Андрій погодиться на нові інвестиції
Андрій зізнається, що підприємницької жилки він не має. Він і не припускав, що проект принесе йому гроші. Але коли сервіс почав стрімко зростати, хлопцеві довелося зайняти у батьків $10 тис., щоправда, незабаром він повернув борг. Спочатку Андрій використав AdSense (розроблений Google сервіс контекстної реклами). Потім кілька тижнів працював із Mamboo.com. Зараз сервіс, за словами його творця, приносить близько $1500 на день.
На Chatroulette працюють 4 програмісти, хоча сайт не має свого офісу. Усіх їх Андрій знайшов в Інтернеті, причому один із них працює у США, у Віржинії, а інший – у Білорусі.
Крім того, з Андрієм зв’язалося близько 200 венчурних компаній із Силіконової долини. ChatRoulette привернув увагу бізнесменів та інвесторів з усього світу, включаючи таких гігантів, як Google, Skype та Facebook. У Росії за сайтом Андрія стежать місцеві законодавці моди – компанії «Яндекс» та Digital Sky Technology (http://dst-global.com/), засновник і президент якої Юрій Мільнер є єдиним російським підприємцем, який володіє часткою у Facebook. Ю. Мільнер (www.snob.ru/profile/about/5240) запропонував Терновському угоду щодо придбання частки в ChatRoulette.
Ще один перспективний інвестор Юрій Мільнер поки теж залишається без роботи. Андрій в даний час розмірковує про майбутнє свого сервісу
Однак Терновський має серйозні види на США. «Інтернет – це мій світ, мій зв’язок із Заходом. Я мрію відкрити свою компанію у Кремнієвій долині», – повідомив Андрій німецькому журналу «Шпігель». Через кілька днів після зустрічі з Юрієм Мільнером, який стверджує, що у молодої людини більше перспектив у Росії, ніж у США, Андрій все одно подав документи на американську візу, щоб вирушити до США на «розвідку». Його запросили на переговори: американський бізнес-ангел, перший інвестор Twitter Фред Вілсон – у Нью-Йорк, а фонд eVenture (www.eventureinternet.com) – у Сан-Франциско.
Як каже Андрій, голова в нього сповнена різних ідей. Він не знає, чи хоче працювати на відому компанію. «З одного боку, я хотів би пожити в США деякий час, а для цього потрібні гроші. Хотілося б працювати та паралельно розвивати свій проект. Але я поки не поспішаю щось вирішувати, оскільки цілком можливо так, що мене прогодує і Chatroulette. Я не маю якогось чітко продуманого плану на життя. Все це, швидше, схоже на якусь шалену подорож», – каже він. Водночас, молода людина називає приблизну вартість свого проекту, на яку його зорієнтували друзі з Силіконової долини – $50 млн.
Натомість Андрій розвинув невелику інтригу навколо можливих змін концепції Chatroulette. Причому він не говорить однозначно, чи це будуть просто часткові нововведення, чи глобальна зміна концепції. Але залишати своє дітище не планує, навіть якщо мине мода на нього: «Ніщо не вічне, і я розумію, що люди втомляться від «рулетки». Коли відчую спад, змінюватиму і покращуватиму концепт, щоб підтримати моду».
Web-droid редактор
Не пропустіть цікаве!
Підписуйтесь на наші канали та читайте анонси хай-тек новин, тестів та оглядів у зручному форматі!
Огляд смартфона Oppo A40m (CPH2669): початок
Смартфон Oppo A40m приємно вражає дизайном та набором деяких компонентів, які роблять із нього модель впевненого нижнього середнього класу. Розберемося в деталях
Концепт Honda 0 SUV отримає серійну версію вже у 2026 році Honda автомобіль
Рік тому компанія Honda представила концепт-седан Honda 0 Series Saloon Concept, який натякав на можливий напрямок розвитку електромобілів бренду
HMD OffGrid – кишеньковий модем для супутникового зв’язку HMD мобільний зв'язок
Компанія Human Mobile Devices (HMD) представила новий пристрій HMD OffGrid, який забезпечує супутниковий зв’язок для смартфонів у місцях, де відсутні мобільні мережі