Ознайомлення з материнською платою ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi). Недешево, але є за що
03.07.20
У нашому огляді знайомимося із материнською платою ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) на базі нового чіпсету AMD B550.
Дана модель ідентична доступнішою за ціною ASUS TUF Gaming B550M-Plus, але додатково оснащена досить вбудованим адаптером Wi-Fi.
До опису ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) хотілося б сказати кілька слів про сам чіпсет B550.
B550 краще, ніж більш розвинений X570?
Першим у лінійці чіпсетів серії AMD 500 став топовий AMD X570. Він був анонсований у травні минулого року разом із процесорами AMD Ryzen 3000 (архітектура Zen 2).
Через рік уже у травні 2020 року компанія представила чіпсет AMD B550. Саме на його базі заснована плата ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi).
B550 позиціонується на сходинку нижче X570, і дещо урізаний за функціональністю, але ми вважаємо саме B550 кращим варіантом для більшості користувачів.
Ключовою відмінністю систем з X570 є те, що частина ліній PCIe 4.0 забезпечуються центральним процесором, а частина – самим чіпсетом X570.
У разі B550 чіпсет не має своїх ліній PCIe 4.0 і будуть доступні тільки «процесорні» лінії PCIe 4.0.
Це означає, що материнські плати B550 не дозволять встановити більше одного накопичувача NVMe M.2 із найсучаснішим інтерфейсом PCIe 4.0 x4.
При цьому чіпсет B550 також дозволяє здійснювати розгін процесора, так і пам’яті і дозволяє будувати дуже круті системи.
На наш погляд, для переважної більшості користувачів додаткові можливості топовогоX570 виявляться просто марними.
Більше того, B550 має ряд переваг перед своїм старшим побратимомX570. По-перше, він доступніший за ціною, а, по-друге, має значно нижче енергоспоживання і йому достатньо звичайного радіатора для відведення тепла, в той час як на чіпсет X570 встановлюються активні системи охолодження з вентилятором.
Особливості ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi)
Лінійка TUF Gaming, до якої належить ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi), в ієрархії материнських плат ASUS відповідає середньому класу.
Ця модель, як можна здогадатися за назвою, має форм-фактор MicroATX.
Крім документації, планки для панелі роз’ємів, до речі, чорного кольору, двох SATA-кабелів, гвинта кріплення M.2 SSD-диска в комплекті можна виявити набір наклейок TUF-дизайну та антени ASUS 2×2 dual band W-Fi.
Незважаючи на свої відносно невеликі розміри, плата має гарне оснащення.
Серію «звичайних» USB Type-A-портів на задній панелі доповнює сучасніший USB Type-C 3.2 Gen 2.
З примітних деталей панелі роз’ємів можна назвати кнопку BIOS FlashBack.
Встановивши флешку у певний USB-порт та натиснувши цю кнопку, BIOS материнської плати можна оновити навіть без процесора та модулів пам’яті. Корисна функція.
PCI-слоти розширення представлені набором із PCIe 4.0 x16 для графічної плати (забезпечується контролером процесора) та повнорозмірним PCIe 3.0 x16 (x4 mode), PCIe 3.0 x1, які забезпечуються чіпсетом B550.
Мзразкова вставка, покликана зробити слот більш міцним фізично. Вона логічно встановлена лише на першому слоті, призначеному для відеокарти.
На ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) передбачені місця для підключення одразу двох SSD-накопичувачів M.2.
Досить дивно, але радіатор охолодження вирішили встановити не для верхнього основного диска M.2, роз’єм якого забезпечений більш швидкісним інтерфейсом PCIe 4.0 x4, а для нижнього, де підтримується інтерфейс максимум PCIe 3.0 x4.
Через обмежений простір на платі нижній M.2-накопичувач буде розміщений прямо під відеокартою. Таке сусідство не найкращий варіант, оскільки графічна карта може додатково нагрівати SSD-диск.
Але на практиці у нас SSD-накопичувач Samsung PM981 NVMe M.2, встановлений в нижній роз’єм і «накритий» радіатором від материнської плати, «відчував» під відеокартою GTX 1070 просто відмінно без жодного натяку на досягнення критичних температур.
Для звичайних SATA-накопичувачів доступні 4 роз’єми, зосереджені в кутку.
В якості мережевого контролера використовується Realtek RTL8125B з підтримкою швидкості 2,5 Гб/с (у 2,5 рази вище, ніж зазвичай)!
Дуже непогано підготовлено плату за можливостями бездротового підключення.
Тут встановлений сучасний адаптер Intel Wi-Fi 6 AX200 (2×2 Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax)). Система антен входить у комплект.
Не забули і про бездротовий адаптер Bluetooth v5.1.
Далеко непересічна аудіопідготовка забезпечена просунутим аудіоадаптером Realtek ALC S1200A, який прикритий металевою кришкою-екраном, спеціальними японськими «аудіоконденсаторами» та електронною ізоляцією аудіотракту.
Сумарно на платі встановлено 4 колодки для підключення процесорних та корпусних вентиляторів.
Підсистема живлення – тут все серйозно
Якщо порівнювати ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) з платами ASUS TUF Gaming Plus попереднього покоління на базі B450, багато вдосконалень можна помітити навіть за специфікаціями.
Наприклад, це відображається у збільшеній кількості роз’ємів M.2, USB-портів, використанні більш просунутих мережного та аудіоадаптерів.
Але деякі зміни виявляєш лише за більш детального вивчення.
Плата була ґрунтовно посилена в частині живлення.
Застосовується схема із 8+2-фазовим харчуванням. Крім того, елементи живлення отримали досить потужні радіатори охолодження.
Все це означає, що плата здатна без жодних проблем «прийняти на борт» навіть дуже потужні 12-, 16-ядерні процесори AMD Ryzen 9.
У той же час забезпечується більший запас і за навантаженням, і за температурою для VRM-мікросхем, що надає додаткове поле при експериментах з розгоном.
До речі, вбудованих датчиків температури VRM плата, схоже, не має. Принаймні діагностичне ПЗ на даний момент не вміє їх розпізнавати, якщо вони є.
Надо сказать, что усовершенствования по части системы питания — это не только особенность конкретной ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi), а общий тренд для новых плат на базе B550.
Підсвічування
Лінійка світлодіодів завдовжки близько 6 см розміщена на звороті плати. Ідея в тому, що світло відбиватиметься від стінки корпусу, а також проникатиме через напівпрозору секцію на платі.
До ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) можна підключати світлодіодні стрічки.
Усього передбачено три контактні колодки: одна для «звичайних» RGB-стрічок на 12 В (макс. струм 3 А) і дві для більш сучасних стрічок з піксельною адресацією (WS2812B).
Управління та вибір ефектів здійснюється за допомогою фірмового додатку Armoury Crate.
Зрозуміло, є можливість синхронізації підсвічування різних компонентів системи та стрічок у рамках фірмової технології ASUS Aura Sync.
BIOS
Дизайн та організація BIOS типові для материнських плат ASUS останніх кількох років.
Спочатку користувачеві надано текстово-графічну сторінку, де можна зробити набір базових налаштувань (вибір пристрою завантаження, невеликий розгін, контроль параметрів, управління профілями роботи вентиляторів тощо).
Такий режим більше розрахований на новачків. А повний набір налаштувань стає доступним після перемикання у спеціальний Advanced mode.
Досить несподівано кудись зникла дуже зручна можливість оновлення прошивки через Інтернет без необхідності завантаження операційної системи.
Зізнатися, цією функцією на платах ASUS я користувався постійно, а в цьому випадку для оновлення довелося завантажувати файл BIOS на USB-флешку.
Більшість функцій, пов’язаних з розгоном, розміщені в окремому розділі Ai Tweaker, але дещо в частині оверклокінгу помістили і в розділі Advanced.
Висновки
Якщо проаналізувати ціни на материнські плати на базі чіпсету AMD B550, то можна виявити, що вони виявляються набагато дорожчими за рішення минулого покоління з чіпсетами B450.
Так, частково це пояснюється новизною систем AMD B550. Такі пристрої лише з’являються над ринком.
Але більшою мірою це обумовлено тим, що плати на AMD B550 загалом стали набагато просунутішими. І представлена ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) не є винятком.
Материнки B550 підтягнулися до X570 і за ціною, і можливостями.
Якщо порівняти ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) з платами минулого покоління ASUS TUF Gaming B450, то виявляєш численні вдосконалення в оснащенні (сучасніший мережевий контролер, більш просунутий аудіочип, більша кількість роз’ємів M2, радіатор. комплекті і т. д.) і, що не менш важливо, істотну модернізацію щодо системи живлення та охолодження VRM-мікросхем.
Данная ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi), при том, что относится к среднему классу, подойдет для построения даже очень крутых игровых ПК или рабочих станций.
Якщо ви не задумали якусь особливо екстремальну ентузіастську платформу, то навіть немає особливого сенсу розглядати потужніші плати, скажімо серії ASUS ROG Strix
Ця модель ASUS TUF Gaming напевно закриє всі ваші запити.
За рахунок вбудованих Wi-Fi, Bluetooth-адаптерів, цифрового оптичного аудіовиходу, ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) буде також цікавим варіантом для мультимедійних систем.
На момент публікації ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) коштує $207. Якщо потреби в бездротових адаптерах немає, можна заощадити, вибравши ASUS TUF Gaming B550M-Plus (коштує $166).
Основные характеристики ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) | |
Сокет: | AM4 |
Чіпсет: | AMD B550 |
Форм-фактор: | Micro ATX |
Харчування процесора: | 8pin |
ОЗУ: | 4х DDR4 2133-4600 (OC) МГц |
Накопичувачі: | 4х SATA3, 1х M.2 (з підтримкою PCIe 4.0 x4 та SATA 3), 1x M.2 (з підтримкою PCIe 3.0 x4 та SATA 3) |
Звук: | 7.1 channel Realtek ALC1200 |
Мережа провідна: | Realtek RTL8125B 2,5 Гб/c |
Бездротові інтерфейси: | Intel Wi-Fi 6 AX200 (2×2 Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), Bluetooth 5.1 |
Слоти розширення: | 1xPCIe 4.0 x16, 1xPCIe 3.0 x16 (підтримка x4), 1х PCIe 3.0 x1 |
USB: | USB 2.0 x 6 (4 порти у вигляді контактів на платі), USB 3.2 Gen1 x 6 (2 порти у вигляді контактів на платі), USB 3.2 Gen2 x 2 (один з них USB-C)</ td> |
Відеовиходи: | HDMI 2.1, DisplayPort 1.2 |
Додаткові особливості: | Підтримуються тільки процесори AMD Ryzen 3000 і новіші |
Постачальник: | Уявіть ASUS |
Ціна: | $207 |
Оцінка:
+ гідна система живлення
+ RGB-підсвічування з контактами для підключення світлодіодних стрічок двох типів
+ непогані можливості розгону
+ два слоти M.2
+ можливість оновлення BIOS без процесора та модулів пам’яті
+ мережевий адаптер 2,5 Гб/с
+ бездротові адаптери Wi-Fi, Bluetooth
+ радіатор SSD-диску
– радіатор охолодження передбачений для додаткового, а не основного M.2 SSD-накопичувача
– зникла можливість оновлення BIOS через Інтернет без завантаження ОС (раніше була присутня на платах ASUS)
– Досить висока вартість (загальна особливість материнських плат на базі чіпсету AMD B550)
Дивіться також:
- Огляд відеокарти MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X. Витримала літню жару?
- Огляд відеокарти ASUS ROG Strix Radeon RX 5600 XT OC. Порівнюємо з RTX 2060
- Знайомимося з материнською платою MSI MPG X570 Gaming Edge WiFi. Притулок для нових Ryzen
Інженер Тестової лабораторії
Не пропустіть цікаве!
Підписуйтесь на наші канали та читайте анонси хай-тек новин, тестів та оглядів у зручному форматі!
Asus Zenbook S 16 (UM5606): нова хвиля
Новий ноутбук Asus Zenbook S 16 виконаний у корпусі з незвичайного металу, побудований на базі свіжої платформи AMD, адаптованої для ІІ, та має відмінну автономність. Розкажемо про цей преміальний ноутбук детальніше
Mercedes-Benz eCitaro K – низькопідлоговий електро-автобус із запасом ходу до 500 км Mercedes-Benz транспорт
З місткістю до 84 пасажирів і колісною базою 4398 мм, Mercedes-Benz eCitaro K пропонує високий рівень автономності завдяки акумуляторам з максимальною ємністю до 588 кВт·год.
Кишеня для накопичувачів SSD Asus TUF Gaming A2 коштує 3999 грн. Asus SSD події в Україні
Кишеня Asus TUF Gaming A2 підтримує твердотільні накопичувачі формату M.2 2240, 2260 та 2280 з інтерфейсами PCI Express та SATA