Що таке RCS і чому це нав’язане майбутнє всіх месенджерів, в тому числі iMessage?
22.01.24
Історія протоколів обміну повідомленнями може бути нудною, часом захоплюючою, однак гроші та конкуренція рано чи пізно змусять підкоритися ринковим стандартам всіх. Про історію SMS, RCS та схилення Apple до співпраці з рештою служб обміну повідомленнями – розкажемо в цьому матеріалі.
Від SMS до RCS
Служба коротких повідомлень (SMS) є одним з найпоширеніших засобів обміну текстовими повідомленнями на планеті. Він виник з першими кроками розвитку мобільних технологій. У грудні 1992 року інженер Ніл Папворт, працюючи у компанії Vodafone, відправив перше SMS-повідомлення, виславши своєму начальнику різдвяні побажання. На початку 2011 року близько 80% всіх користувачів мобільних телефонів у світі, що приблизно складає 3,5 мільярда людей, щомісяця використовували SMS для взаємодії.
SMS може здатися застарілим у епоху, коли домінують платформи миттєвого обміну повідомленнями, але в нього є одна ключова перевага. Повідомлення маршрутизуються через мобільну мережу оператора, тобто для використання цієї технології не потрібен доступ до Інтернету.
RCS (Rich Communication Services) — це протокол передавання даних, відомий як “Advanced Messaging” у комерційній реалізації, розроблений GSMA (асоціацією телеком-операторів). Та сама що влаштовує щорічну виставку MWC.
RCS є еволюцією SMS і MMS. Основна відмінність RCS від SMS і MMS полягає в можливості користувачів використовувати більше функцій крім текстових. Наприклад, універсальний профіль RCS підтримує сервісні повідомлення про прочитання та індикатори набору тексту. Він також дозволяє організовувати групові чати і передачу зображень, відео та аудіо.
Починаючи з 2023 року, реалізація RCS від Google також включає стандартне наскрізне шифрування (E2EE) для індивідуальних і групових чатів.
Однією з ключових відмінностей RCS від SMS є те, що RCS-повідомлення відправляються через мобільний інтернет або Wi-Fi, а SMS використовується як резервний варіант.
З третьої сторони крім SMS та RCS є третій вид стандарту повідомлень – iMessage від Apple.
А чому iMessage окремо?
Apple анонсувала iMessage у червні 2011 року. Під час презентації функції iMessage Стів Джобс пообіцяв відкрити доступ до API всім розробникам і заявив, що у майбутньому протокол стане Open-Source. Однак після його смерті керівництво компанії більше не поверталося до цього питання.
На відміну від RCS, iMessage — це власний протокол обміну повідомленнями, який контролюється виключно Apple і доступний (за винятком деяких неофіційних кустарних шляхів) лише на пристроях компанії – iPhone, iPad, Apple Watch і Mac.
Хоча є джерела, які стверджують, що протокол iMessage ґрунтується на XMPP, протокол фактично заснований на Apple Push Notification Service (APNS) – власному протоколі синхронної передачі бінарних даних.
Так само, як APNS, iMessage налаштовує з’єднання перевірки активності з серверами Apple. Кожне з’єднання має свій власний унікальний код, який діє як ідентифікатор для маршруту, який повинен використовуватися, щоб надіслати повідомлення на певний пристрій. З’єднання зашифровано TLS з використанням сертифіката клієнта, який вимагає пристрій для активації iMessage.
Зараз коли власники пристроїв Apple намагаються відправити комусь із телефоном Android текстові повідомлення чи медіафайли, фірмові сині бульбашки змінюють колір на зелений, переходячи у формат стандартних SMS/MMS.
Чому Apple ігнорувала RCS?
Незважаючи на те, що робота над RCS розпочалася раніше, ніж Apple представила iMessage, RCS протокол мав серйозний недолік, який гальмував його впровадження. RCS є багатостороннім проектом. Довгий час існували проблеми з узгодженням всіх учасників RCS, а на ранніх етапах протокол стикався з проблемами в роботі.
У 2015 році Google активно включився у розповсюдження RCS, придбавши компанію Jibe Mobile. З нею Google забезпечила собі підтримку екосистеми RCS. Samsung теж деякий час протистояла, перш ніж згодилася зробити Messages від Google програмою обміну повідомленнями за замовчуванням на своїх телефонах у США.
У Apple було мало стимулів приймати RCS і конкурувати з іншими. За оцінками експертів, iMessage має близько 1 мільярда користувачів у всьому світі.
Apple змусили додати підтримку RCS?
Вочевидь так, йти проти всіх операторів, та виробників заліза та софту (в тому числі і Google) не під силу навіть кілька років лідуючій компанії з Купертіно. Тим паче що вона має тісні партнерські зв’язки з усім телеком-ринком. Apple стверджувала, що iMessage не має підпадати під дію нових правил. Користувачі не платять безпосередньо за його використання, а пристрої Apple можна використовувати без програми обміну повідомленнями.
Конкуренти давно прагнули прибрати ексклюзивність iMessage для апаратного забезпечення Apple, сподіваючись, що це може спонукати клієнтів перейти на їхні пристрої. У листі, надісланому до Єврокомісії, підписанти в особі керівників Google, Vodafone, Deutsche Telekom, Telefónica та Orange, вимагають надати iMessage звання «основного» сервісу, і згідно з Законом про цифрові ринки, Apple буде змушена «влаштувати» його сумісність з іншими сервісами.
В кінці 2023 року Європейський Союз таки ухвалив Закон про цифрові ринки та послуги (DMA), який вимагає від вендорів не обмежувати можливості третіх сторін взаємодіяти з їхніми системами.
Починаючи з 2024 року Apple планує інтегрувати підтримку RCS у свій додаток Messages. Однак на цей час ці два протоколи несумісні.
Керівник проектів hi-tech.ua
Не пропустіть цікаве!
Підписуйтесь на наші канали та читайте анонси хай-тек новин, тестів та оглядів у зручному форматі!
Топ смартфонів з бездротовою зарядкою
Можливість заряджати цифрові пристрої безконтактним чином безцінна. З цим погодяться якщо не всі, то багато користувачів. Подивимося, які смартфони з бездротовою зарядкою можна купити сьогодні.
Смарт-окуляри дозволили отримувати інформацію про всіх навколишніх людей
безпека доповнена реальність окуляриДва студенти Гарвардського університету, Анфу Нгуєн та Кейн Ардайфіо, розробили смарт-окуляри, які можуть автоматично ідентифікувати людей у полі зору
Шолом-гарнітура 7Sense SuperBrain 1 дозволяє сліпим відчути оточення, перетворюючи зображення на тактильні сигнали
медицина розробка стартапЕстонський стартап 7Sense представив інноваційний пристрій під назвою SuperBrain 1 – телехаптичний шолом, який переводить візуальну інформацію в тактильні відчуття