Огляд відеокарти ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti. Наскільки краще ніж звичайна RTX 3070?
22.10.21
Відеокарти RTX 3080 Ti та RTX 3070 Ti вийшли на початку літа і є більш просунутими версіями RTX 3080 та RTX 3070.
Героєм нашого огляду стала відеокарта ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 T, заснована, як можна здогадатися, на базі RTX 3070 Ti.
З наведеної таблиці добре видно, що RTX 3070 Ti відрізняється від сестри RTX 3070 незначно.
Найпомітнішою зміною став перехід на відеопам’ять GDDR6X замість GDDR6. При цьому обсяг відеопам’яті та шина залишилися без змін.
Також відзначимо невелике збільшення числа обчислювальних конвеєрів, блоків растеризації та RT-ядер.
Зауважте, що досить суттєво, з 220 до 290 Вт, зросло енергоспоживання TDP.
Знайомся з ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti (TUF-RTX3070TI-8G-GAMING)
Відеокарти серії ASUS TUF покоління RTX 3000 досить часті гості нашої редакції.
За останній рік ми розглядали такі моделі на базі RTX 3080, RTX 3060 Ti, RTX 3080 Ti.
Тепер до нас потрапила ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti (TUF-RTX3070TI-8G-GAMING).
Вона має аналогічні особливості, що й інші сучасні продукти серії ASUS TUF.
Відразу відзначимо дуже високий рівень зовнішнього виконання. Та й за дизайном модель дуже гарна. На наш погляд, вона виглядає навіть краще, ніж відеокарти ASUS ROG, які в ієрархії стоять вище.
«Кожух» корпусу на лицьовій панелі та задня пластина – металеві. Місцями на поверхні помітна відбитка текстури покришки. Цим виробник підкреслює витривалість та надійність продуктів ASUS TUF.
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti досить довгий (30 см), але за сучасними мірками це далеко не рекорд.
Корпус шириною 2,7 слота виробник подає як перевагу, мовляв це обумовлено використанням великого радіатора системи охолодження.
Традиційно для відеокарт ASUS останнього покоління вентилятори мають обідок за зовнішнім радіусом.
Центральний вентилятор крутиться в інший бік порівняно зі своїми сусідами. Це зроблено спеціально і, як заявляється, забезпечує покращене відведення тепла.
Приємно, що ASUS додала додатковий HDMI-вихід на панелі роз’ємів. Референсна RTX 3070 Ti має лише один HDMI.
Приємно, що ASUS додала додатковий HDMI-вихід на панелі роз’ємів. Референсна RTX 3070 Ti має лише один HDMI.
Є два елементи з керованим RGB-підсвічуванням. З деякого моменту ASUS пропонує досить розвинене програмне забезпечення, де ви можете не просто синхронізувати компоненти в системі та вибирати різні ефекти, але також створювати свою програму світіння самостійно.
Система охолодження
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti має більш високе енергоспоживання в порівнянні з RTX 3070.
Тому не дивно, що виробник не став використовувати систему охолодження, скажімо, від ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070, а запозичив її у старших моделей ASUS TUF на базі RTX 3080 і RTX 3080 Ti . Це дає підстави вважати, що відеокарта матиме гарний запас щодо охолодження.
Сама СО дуже розвинена. Великий радіатор пронизаний великою кількістю теплових трубок. Кристала графічного процесора стосується спеціальної теплорозподільної плити. Таке рішення найчастіше зустрічається саме на відеокартах найвищого класу. У бюджетніших варіантах зазвичай задіюється рішення з прямим контактом теплових трубок.
Ще одна цікава деталь. Для відведення тепла від мікросхем пам’яті та деяких інших компонентів передбачено окрему металеву рамку.
З виходом серії RTX 3000 компанія NVIDIA у своїх референсних відеокартах задала тренд на дизайн СО, де частина радіатора продувається наскрізь через вікно на платі відеокарти. Такий самий варіант реалізований і тут.
При невеликих навантаженнях, коли температура опускається нижче за певний рівень, вентилятори повністю зупиняються. Сьогодні це звичайна функція більшості графічних плат.
Задня пластина також відводить частину тепла. У деяких точках вона торкається плати через термопрокладки.
Перевіряємо в роботі: частоти, енергоспоживання, температури, шум
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti (TUF-RTX3070TI-8G-GAMING) повністю відповідають референсним. Існує така сама модель з приставкою CO (TUF-RTX3070TI-O8G-GAMING), з невеликим заводським розгоном.
Режими Performance та Quiet за частотами не відрізняються.
Гранична частота GPU багато в чому залежить від додатків та ігор, але вона практично завжди вища, ніж заявлена Boost-частота. Це звичайне явище у відеокартах NVIDIA.
Максимальне значення частоти GPU, яке помічали, становить приблизно 1950 МГц.
У налаштуваннях можна збільшити ліміт енергоспоживання на 20%.
У тестовому бенчмарку 3DMark Time Spy, який добре навантажує відеокарту, енергоспоживання відеокарти знаходилося на рівні 280-290 Вт, що цілком відповідає заявленому для RTX 3070 Ti.
Це дуже велике навантаження в плані тепловиділення, але система охолодження з нею справилася досить легко.
Відеокарта тестувалася у дуже сприятливих умовах за кімнатної температури близько 19 °C.
Під максимальним навантаженням в іграх температура GPU стабілізувалася приблизно на позначці 60 ° C при обертах вентиляторів близько 1700 об/хв.
З такою швидкістю обертання відеокарту чути, але загалом вона працює тихо. За бажання, ви вручну можете змінити профіль роботи вентиляторів, пожертвувавши кількома градусами зростання на користь нижчих робочих обертів. Запас є.
До речі, різницю між режимами Performance та Quiet вловити не вдалося. Рівень максимальної температури та оберти обертання виявилися приблизно однаковими. Хіба що в режимі Performance спочатку вентилятори розкручуються агресивніше.
Але в більш складних умовах, наприклад, у корпусі з поганою продувністю, вищою кімнатною температурою, ніж у нашому тесті, різниця може проявитися. Зазвичай Performance забезпечує нижчі температури за рахунок роботи на більш високих обертах, порівняно з режимом Quiet.
У відеокартах із пам’яттю GDDR6X треба також звертати увагу на температуру відеопам’яті. Справа в тому, що GDDR6X гріється сильніше за GDDR6 і без належної уваги до неї буває випадки, що мікросхеми GDDR6X розігріваються навіть до 100 ° C і вище в деяких моделях.
Температуру чіпів відеопам’яті може показувати програму GPUZ (не для всіх відеокарт).
Але у випадку з ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti жодних приводів для хвилювань немає.
Зверніть увагу, що температура Hot Spot графічного процесора і температура пам’яті перебувають на більш ніж прийнятному рівні під навантаженням.
Система охолодження справляється зі своїми завданнями дуже добре.
NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti у майнінгу Ethereum (ETH)
Всі відеокарти RTX 3070 Ti мають обмежувач продуктивності при майнінгу і відносяться до так званих LHR (Low Hashrate)-відеокартів.
Версій RTX 3070 Ti без обмежувача майнінгу не буває.
У нашому тесті ми також хотіли подивитися, чого можна досягти з ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti.
Хоча обмежувач торкається кількох алгоритмів, головною його метою є Ethash. Саме алгоритм Ethash використовується при майнінг Ethereum (ETH).
Ethereum (ETH) вже протягом кількох років є найстабільнішою в плані прибутковості та найпопулярнішою криптовалютою, яку майнуть на відеокартах.
Так як тема майнінгу не є профільною для нас, експерименти проводили тільки з Ethereum (ETH).
Після виставлення оптимальних параметрів (зниження частоти GPU на кілька сотень, виставлення обмежувача енергоспоживання, збільшення частоти відеопам’яті) запускаємо Phoenix Miner.
На початку додаток показує продуктивність на рівні 80 мегахеш (Mh/s), але відразу починає знижуватися і фіксується приблизно на значенні 43,8 Mh/s.
Так працює обмежувач майнінгу. Теоретично 3070 Ti цілком здатна видавати понад 80 мегахеш, але отримуємо всього близько 50% від цього значення.
Але наприкінці серпня ентузіасти знайшли метод часткового розблокування обмежувача на LHR-відеокартах.
Продуктивність в майнінг Ethereum вдалося підняти з 50 до приблизно 68-69%.
Таке часткове розблокування вже мають кілька програм для майнінгу. Ми використали NBminer 39.5.
У MSI Afterburner зафіксували частоту GPU на рівні 1530 МГц, підвищили частоту пам’яті на 1300 МГц і з такими налаштуваннями в NBminer 39.5 вдалося отримати стабільну роботу з хешрейтом близько 54–55 Mh/s.
Щодо енергоспоживання, то виявилася цікава картина.
Енергоспоживання при майнінгу з частковим розблокуванням обмежувача не фіксувалося на одному рівні, а постійно змінювалося в межах 112–168 Вт. Графік має пилкоподібний вигляд.
Така незвичайна поведінка пов’язана з особливостями обходу обмежувача майнінгу.
Ще деякі спостереження…
Видобуток Ethereum (ETH) дуже сильно навантажує відеопам’ять.
Так, ми помітили, що за показаннями вбудованого датчика мікросхеми відеопам’яті нагрівалися сильніше, ніж в іграх, але системи охолодження ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti навіть у такому режимі виявилося достатньо.
Можна досить легко утримувати температуру відеопам’яті нижче за відмітку 90 ° C, використовуючи досить комфортні в плані рівня шуму оберти вентилятора.
Хешрейт 54-55 Mh/s для Ethereum на момент підготовки матеріалу забезпечував прибутковість на рівні $3,8 на добу. Це досить високе значення, що робить відеокарти на базі RTX 3070 Ti дуже привабливими для майнінгу, навіть з урахуванням їхнього обмежувача.
Продуктивність в іграх
Конфігурація тестової системи:
- Процесор: Intel Core i5-9600KF з розгоном до 4,8 ГГц по всіх ядрах
- Процесорний кулер: Thermalright MUX-120 + вентилятор Arctic P12 PWM
- Материнська плата: ASUS TUF Z390-PRO GAMING
- Оперативна пам’ять: 2×8 ГБ DDR4 3200 МГц. -chastota-3200-mgcz-i-rgb-podsvetka/” target=”_blank” rel=”noopener”>Kingston HyperX FURY DDR4 RGB HX432C16FB3AK2/16)
- Накопичувачі: ADATA S511 120 ГБ (система) + Goodram SSD IRDM M.2 1 ТБ
- Блок живлення: Enermax Revolution D.F. 650W
- Використовуваний драйвер з відеокартою ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080: 456.55
- Використовуваний драйвер із відеокартою ASUS ROG Strix GeForce RTX 3070: NVIDIA GeForce 457.30
- Використовуваний драйвер з відеокартою ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080 Ti OC: 471.11
- Використовуваний драйвер з відеокартою ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti: 471.11
Як показали тести, за продуктивністю ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti посіла місце між RTX 3070 та RTX 3080, що логічно.
Причому, результати RTX 3070 Ti знаходяться ближче до RTX 3070.
Новий тип пам’яті та трохи більше обчислювальних конвеєрів забезпечили зростання швидкості порівняно з RTX 3070, але перевагу ми назвали б помірною.
Найчастіше RTX 3070 Ti перевищує RTX 3070 приблизно 10%. Іноді різниця становила 5–7%, інколи ж сягала 15%.
Чим вище роздільна здатність, тим більше буде відрив RTX 3070 Ti від RTX 3070.
Висновки
Різниця між RTX 3070 Ti і RTX 3070 помітна, але не така вже й велика. Навіщо NVIDIA потрібно додатково сегментувати свій модельний ряд і додавати нові моделі, які не сильно те і відрізняються від своїх побратимів, – можна тільки здогадуватися.
Як варіант, це зроблено для вигіднішої картини при конкуренції з AMD або з метою зробити більш високими рекомендовані ціни.
Можливо, «звичайні» моделі RTX 3070 та RTX 3080 (без Ti) поступово виводитимуть з асортименту.
Головним розчаруванням у RTX 3070 Ti стало те, що тут як і раніше (як і в RTX 3070) використовується лише 8 ГБ відеопам’яті.
Так, на даний момент цього цілком вистачає, але хотілося б мати певний заділ на майбутнє. Крім того, сьогодні великий обсяг відеопам’яті може стати в нагоді в якихось завданнях, не пов’язаних з іграми.
Нагадаємо, що 8 ГБ відеопам’яті мала ще GTX 1070, що вийшла далекого 2016 року.
А 2021 року бачити 8 ГБ у моделі досить високої категорії як мінімум дивно.
Навіть з урахуванням вбудованого обмежувача, відеокарти RTX 3070 Ti на даний момент мають дуже непогану прибутковість при майнінгу. А це означає, що ціни сильно завищені і визначаються, більшою мірою, саме ефективністю при видобутку криптовалюту, а не продуктивністю в іграх, при відеомонтажі і т.д.
Повертаючись до ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti, що тестується, можемо лише похвалити цю модель від ASUS.
При досить високому енергоспоживання та тепловиділенні, властивому RTX 3070 Ti, система охолодження має запас легко справляється з відведенням тепла, забезпечуючи прийнятні температури в поєднанні з помірним шумом.
Відеокарта має якісне зовнішнє виконання та й виглядає, на наш погляд, дуже класно. Без зайвої аляпості. Але це вже справа смаку.
Серед додаткових бонусів відзначимо подвійний BIOS та елементи з підсвічуванням. Підсвічування далеко не таке круте, як у моделях ASUS ROG, але дозволить поекспериментувати із синхронізацією та світлоефектами.
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti – це дуже гідний варіант відеокарти на базі RTX 3070 Ti.
Характеристики ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti (TUF-RTX3070TI-8G-GAMING) |
|
Модель | NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti |
Інтерфейс | PCI Express 4.0 ×16 |
Графічний процесор | GA104 (Ampere) |
Техпроцес | 8 нм |
Відеопамять | 8 ГБ, GDDR6X |
Шина пам’яті | 256 біт |
Частота графічного процесора | 1575 (1770 boost) МГц |
Частота пам’яті результуюча | 19 000 МГц |
Виходи | 2×HDMI (2.1), 3× DisplayPort (1.4a) |
Роз’єм додаткового живлення | 2×8 Pin |
Енергоспоживання | 290 Вт |
Постачальник | Уявіть ASUS |
Рекомендована ціна в США | $599 |
Умовна ціна в Україні (на момент публікації) | $1600 |
Оцінка:
+ хороша продуктивність
+ якісні матеріали «корпусу»
+ ефективна система охолодження
+ відключення вентиляторів при низькому навантаженні
+ подвійний BIOS
-великі габарити
-Високе енергоспоживання
-8 ГБ відеопам’яті – це досить скромно, як для відеокарти такого класу
-ціна
Дивіться також:
- Огляд відеокарти ASUS ROG Strix Radeon RX 6700 XT OC Величезна відеокарта середнього класу
- Огляд відеокарти ASUS ROG Strix GeForce RTX 3060. Чи сильно відстає від RTX 3060 Ti?
- Огляд відеокарти ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3060 Ti OC Важко причепитися
- Огляд відеокарти MSI GeForce RTX 3080 GAMING TRIO 10G. Порівнюємо з RTX 2080 Super
- Огляд відеокарти ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080 та RGB-складання ПК у стилі ASUS
Інженер Тестової лабораторії
Не пропустіть цікаве!
Підписуйтесь на наші канали та читайте анонси хай-тек новин, тестів та оглядів у зручному форматі!
Огляд смартфона Oppo A40m (CPH2669): початок
Смартфон Oppo A40m приємно вражає дизайном та набором деяких компонентів, які роблять із нього модель впевненого нижнього середнього класу. Розберемося в деталях
Lenovo Legion Pro 7i c Nvidia GeForce RTX 5090, Intel Core Ultra 9 275HX та OLED-дисплеєм коштує від $2400 Intel Lenovo Nvidia OLED ноутбук
Ігрові ноутбуки Lenovo Legion отримали масштабне оновлення з новими процесорами та відеокартами, включаючи RTX 5090.
Asus випустить 24 моделі відеокарт NVIDIA GeForce RTX 50 у серіях ROG Astral, ROG Strix, TUF Gaming та Prime Asus CES GeForce RTX відеокарта
Asus представила нову лінійку відеокарт на базі архітектури NVIDIA Blackwell – GeForce RTX 50. Серед новинок виділяється ультимативна серія ROG Astral, що пропонує як повітряне, так і рідинне охолодження