Тестуємо та порівнюємо інтегровану графіку Intel Iris Xe 13-го покоління в ноутбуках. Достатньо пороху?
30.10.23
Трохи більше двох років назад компанія Intel випустила процесори з інтегрованим графічним адаптером Iris Xe. Це були чіпи 11-го покоління з назвою Tiger Lake. Було заявлено, що з ним продуктивність в іграх зросла приблизно вдвічі в порівнянні з попереднім поколінням (Intel Iris Plus). Це ми перевірили в ході огляду актуальної тоді моделі ноутбука з Intel Iris Xe. Так, нова інтегрована графіка дійсно дозволила грати практично в усі сучасні ігри з роздільною здатністю Full HD з пристойною кількістю кадрів. Нам стало цікаво, як змінилися можливості інтегрованої у процесор графіки за кілька років. Також ми порівняли результати тестових програм для процесорів 13-го покоління Raptor Lake.
Особливості сімейства Intel Raptor Lake
У рамках нового, 13-покоління покоління CPU Core корпорація Intel представила одразу декілька сімейств мобільних чипів. Вони відрізняються за кількістю ядер, тактовими частотами й рівнем TDP, при цьому флагманські рішення близькі за характеристиками до настільних моделей.
До HX-серії Core 13-го покоління увійшли моделі для найбільш продуктивних ноутбуків та мобільних робочих станцій. На сходинку нижче розташувалися процесори із суфіксом «H». У цих чипах максимальна кількість ядер обмежена 14 штуками: 6 високопродуктивних та 8 енергоефективних. Модельний ряд процесорів Intel Core 13-го покоління для тонких та легких ноутбуків включає одразу дві лінійки: із суфіксами «P» та «U». На окрему увагу заслуговує N-серія процесорів для комп’ютерів початкового рівня. Їх можливості ми перевіряли недавно в тесті ноутбука для освітніх закладів.
В цьому ж матеріалі ми порівняємо можливості кількох чіпів, які зустрічалися нам у тестах ноутбуків. Зокрема це будуть Intel Core i3-N305, Intel Core i3-1315U, Intel Core i5-13500H, Intel Core i7-13700H та Intel Core i9-13900H. Обрані саме ці моделі, бо саме вони найчастіше траплялися нам в тестових пристроях.
Нагадаємо, що крім частоти, важливу роль у продуктивності відіграє кількість обчислювальних конвеєрів. В названих нами моделях їх відповідно 32, 64, 80, 96 і 96. Частоти на яких працюють їх графічні частини відповідно 1,25, 1,25, 1,45 і 1,5 ГГц.
Вони всі підтримують DirectX, OpenGL, 4К-екрани пристроїв і всі крім наймолодшого можуть виводити сигнал одночасно на 4 монітори, N305 – може тільки на 3. Узагальнену таблицю специфікацій наводимо нижче:
З специфікацій ми бачимо, що у графічній частині Intel подбала про диференціацію. В процесорах у яких однакова кількість блоків, відрізняється частота. Тобто ідентичних результатів для Core i7 та Core i9 ми не отримаємо.
Нам слушно підказали свого часу, що помітну роль також грає оперативна пам’ять. Тоді це варто було враховувати, бо виробник міг зекономити, поставивши у начеб то потужну систему повільну оперативну пам’ять. Зараз, коли більшість сучасних ноутбуків перейшли на нову DDR5 продуктивність має зрости ще більше. Щодо випадків, коли у сучасному ноуті може бути встановлена повільна пам’ять, це вже не так гостро зараз. Мінімальна частота яку ми зустрічали була 4800 МГц в ноуті для навчання. Зазвичай же ми бачили встановлені модулі на 5200 або 5600 МГц. Для справки, це майже в півтора рази більше ніж типова частота DDR4.
Також варто зауважити, що ми підбирали моделі в яких TDP процесора максимальний. Тим не менш, якщо подивитися базу даних результатів на сайті UL Benchmarks, бачимо, що одні й ті самі процесори, при однакових частотах, могли давати цифри з великою розбіжністю. Тобто іноді можна побачити як графіка Core i7-го обганяє графіку Core i-9-го, наприклад. Це може бути пов’язано з різними факторами, бо ноутбуки це цілі системи компонентів та їх взаємозв’язків. Таким чином, іноді маємо брати до уваги дещо усереднені результати.
Результати тестування
Ми звели результати тестувань різних ноутбуків, які мали кожний з цих процесорів, при цьому підбирали моделі у яких була однакова кількість оперативної пам’яті, розміри дисплеїв. Заміри проводилися в режимі максимальної продуктивності ноутбуків.
В гістограмах для співставлення ми наводимо результати тестувань в ігрових програмах не тільки новітніх процесорів Raptor Lake, а й моделі, яка започаткувала нашу ідею тестування вбудованої графіки – Intel Core i7-1165G7 з 2021 року.
Також для ще більшої наочності співставляти результати роботи інтегрованої графіки із дискретними відеокартами. Для порівняння взяли «найслабкіший» варіант з актуальних прискорювачів, ним виявилося рішення самої Intel. Зайвий раз пересвідчитись що дискретна графіка самої Intel виявиться мертвонародженою – було цікаво.
Ноутбуки з дискретними Intel Arc коштують як і моделі з відеокартами NVIDIA, а продуктивність при цьому помітно нижча. Проводити порівняння з відеокартами RTX 3000 чи RTX 4000-серій, навіть наймолодшими, не має сенсу, бо спостерігається відрив на порядки.
Висновки
Попередній досвід лишається актуальним. Якщо різниця між Core i7 і i9 буде мінімальна, а між i7 і Core i5 не надто значна, то Core i3 як і раніше поступається вищим за ієрархію моделям пристойно. Причому варто відмітити, що старші процесори можуть як мати пару у вигляді дискретного графічного прискорювача, так і працювати самостійно. Такі сетапи ми бачили в професійних моделях ноутбуків для роботи/програмування, наприклад. Разом із тим, нам не зустрічалося на українському ринку офіційних моделей ноутів, які б мали щось молодше Core i5 та дискретну графіку. Все, що отримує енергоефективні процесори, зазвичай не має окремих відеокарт.
Тобто пограти на топовій моделі «робочого» ноутбука без дискретки можна. Їм доступні нові ігри на низьких налаштуваннях або класика на середніх чи високих налаштування, у випадку зниженої роздільної здатності, бо іноді екрани таких моделей більше Full HD. Комфортні 40-50 кадрів на секунду будуть забезпечені. Менш вимогливі ігри вже дозволяють пограти з налаштуваннями у бік збільшення якості промальовування та вибирати між красивішою картинкою та кращим значенням FPS.
Молодші ж моделі майже не пристосовані для ігор. Менше 15-20 кадрів для ігрової класики не можна назвати комфортними для відпочинку.
Дуже довгий час тонкі невеликі ноутбуки, по типу ультрабуків, були зовсім непридатні для будь-яких вимогливих ігор. Тепер вони стали куди універсальнішими і придатними для обробки графіки, що виглядає дуже вражаюче.
Читайте огляди деяких ноутбуків які брались до уваги при інтерпретації результатів замірів:
Тестуємо інтегровану графіку Intel Iris Xe в іграх. Але ж непогано тягне
Тест ноутбуку ASUS Vivobook S15 OLED (K5504VA): приховані можливості (з Core-i9)
Тест ноутбука Acer Swift Go 14 SFG14-71: легке, а не просте рішення (Core i5)
Тест ноутбука ASUS BR1402C: широкий спектр знань (з Core-i3)
Тест ігрового ноутбука Lenovo Legion Pro 7: стратосфера (з Core-i9 і RTX 4090)
Керівник проектів hi-tech.ua
Не пропустіть цікаве!
Підписуйтесь на наші канали та читайте анонси хай-тек новин, тестів та оглядів у зручному форматі!
Asus Zenbook S 16 (UM5606): нова хвиля
Новий ноутбук Asus Zenbook S 16 виконаний у корпусі з незвичайного металу, побудований на базі свіжої платформи AMD, адаптованої для ІІ, та має відмінну автономність. Розкажемо про цей преміальний ноутбук детальніше
OLED-монітор LG UltraGear GX7 із матрицею 1440p підтримує частоту 480 Гц LG монiтор
LG представила новий ігровий монітор UltraGear 27GX790A, оснащений 27-дюймовою матрицею WOLED з роздільною здатністю 2560×1440 пікселів та максимальною частотою оновлення 480 Гц
Mercedes-Benz eCitaro K – низькопідлоговий електро-автобус із запасом ходу до 500 км Mercedes-Benz транспорт
З місткістю до 84 пасажирів і колісною базою 4398 мм, Mercedes-Benz eCitaro K пропонує високий рівень автономності завдяки акумуляторам з максимальною ємністю до 588 кВт·год.