Для чого потрібні портативні монітори? Розбираємось на прикладі ASUS ZenScreen MQ16AH
23.10.23
Призначення портативних моніторів до сьогодні лишається відкритим питанням. Чомусь про таке не думали в часи, коли ноутбуки мали лише кілька варіантів діагоналей, а матриці були достатньо дорогими щоб не пхати їх у пристрої «інноваційних» форматів. Ринку моніторів і телевізорів цілком вистачало.
Сьогодні, ми живемо в еру агресивного маркетингу, який часто придумує сценарії використання нових гаджетів, ґрунтуючись на потребі продати якийсь непопулярний товар та/або фантазії голови відділу департаменту.
З технологічної ж точки зору, ми зараз спостерігаємо перехід до нових матриць, як рідкокристалічних, так і органічних світлодіодних, які випускаються в найрізноманітніших розмірах. Більше того, інженери активно розроблюють гнучкі дисплеї. В той же час ноутбуки не збільшуючись в габаритах корпусів мають змогу вмістити матриці трохи більших діагоналей. Де були 14 дюймів, стали вміщуватись 15, де 15,6 – 16 і 17, а де були 17, стали 18. Це до того, що портативні монітори з їх найпопулярнішими діагоналями 14 і 15,6 зовсім не виглядають актуальними технічно.
Але все ж спробуємо розібратися кому можуть стати в нагоді сучасні портативні монітори, спробуємо в огляді монітора ASUS ZenScreen MQ16AH.
Що таке портативний монітор
Почнемо з сухого опису та цифр про пристрій, щоб було зрозуміло, що взагалі таке цей портативний монітор.
Портативні монітори випускає всього з десяток відомих і не дуже брендів, найбільше їх у ASUS, кілька є у AOC, ViewSonic і Lenovo. Найпопулярніші діагоналі – 14”, 15,6” та 23,8”, 27” у пари китайців.
ASUS ZenScreen MQ16AH це модель з дисплеєм 15,6 дюймів, який виконано на базі матриці OLED. Бувають і більш доступні варіанти з IPS-матрицями. Він має тонкий корпус, кілька кнопок, кілька портів для входу відео-сигналу та живлення.
Регулювання роботи монітору відбувається кнопками, як у класичних моделей, які в даному випадку розташовані на торці.
Тільки один пункт (останній) натякає на те, що перед нами не зменшена копія звичайного монітору, а його портативна версія. У меню інтерфейсу є сім розділів:
- Splendid – вибір режиму відображення (“Стандартний режим”, “sRGB”, “Пейзаж”, “Театральний”, “Ігровий”, “Нічний перегляд”, “Читання”, “Темна кімната”)
- Фільтр синього світла
- Колір – налаштування яскравості, контрасту, насиченості, колірної температури
- Зображення (налаштування різкості, контроль пропорцій, використання режимів Vividpixel, ASCR, HDR)
- Вибір джерела – перемикання між HDMI, Type-C 1 та Type-C
- Загальні налаштування – налаштування меню та автообертання, вибір мови, блокування клавіш та кнопки живлення
- Обране – можна внести сюди найпотрібніші пункти налаштувань
Портативні монітори можуть встановлюватися по різному. В нашому випадку в комплекті є чохол-трансформер, який можна перерозібрати у підставку для горизонтального та вертикального встановлення монітора.
На задній частині також є гніздо для штатива, що наштовхнуло нас на ідею використання в сценарії, який ніде не озвучується. Про нього поговоримо трохи пізніше.
А ще, щоб виправдати дорогий картон і підштовхнути до того, що портативний монітор потрібен для обробки зображень – його коробка перетворюється у заслонки по боках та зверху, для мінімізації бліків світла. Коробка велика і в сценарій портативності вона якось не вписується. Ми точно все ще розглядаємо портативні монітори як пристрої для роботи в дорозі?
Ергономіка та оснащення
Портативні монітори відповідно до призначення мають кілька відео-виходів. В нашому випадку це mini-HDMI, що з допомогою комплектного шнурка переходить в повнорозмірний HDMI. Також є USB Type-C з підтримкою передачі сигналу. Іноді зустрічаються моделі з DisplayPort.
Чи варто говорити що хоч якийсь з трьох названих портів має бути у ноутбуці, який буде джерелом роботи? Зазвичай повнорозмірні HDMI встановлюються в моделі від 15 дюймів, переважно корпоративні чи ігрові. Грець з першими. Ігрові ноути часто використовують для роботи, особливо з контентом і тоненький портативний монітор не врятує ергономіку двох-трьох кілограмового товстунчика з дискретною відеокартою. Тобто портативні монітори не можуть дати більше простору для роботи. Вони можуть лише його розширити, в кращому випадку вдвічі.
І все одно у маркетингових матеріалах ми знайдемо твердження, що вони корисні в якості другого екрану для ноутбука. Чим погані стаціонарні монітори які більші за діагоналлю і при цьому коштують стільки ж – загадка. Так, важливий момент що сама по собі портативність дозволяє взяти такий девайс з собою в кафе, подорож або відрядження. Ви багато бачили користувачів ноутів в аеропортах з другим монітором біля ноутбука?
ASUS ZenScreen MQ16AH це дійсно дуже компактний монітор. У нього тонкий як корпус, так і рамки навколо екрану. Причому настільки що брати його доводиться двома руками за грані, аби не замацати покриття дисплею. Нижня частина більш товста, але на неї здебільшого цей монітор і треба встановлювати. Монітор підтримує вертикальну орієнтацію, зручно для інтернет-серфінгу, соціальних мереж… тік-токів? Але ж у нас преміум-матриця.
Встановлена OLED-панель це об’єктивно круте рішення, яке дозволить слідкувати за кольорами відзнятого відео і фото. Вона має 100 % колірне охоплення DCI-P3, ідеальний чорний, підтримку HDR10, високу яскравість. Спеціально наводиться, що значення Delta E < 2, це нормальний показник (більше 3х вже погано). Але Delta E використовується професіоналами у сфері друку для оцінки колірної різниці. Більш очікувано, що там всі використовують повноцінні великі монітори і з набагато кращими технічними характеристиками.
Тобто для простого інтернет-серфінгу і перегляду коротких відео таку матрицю якось недоречно використовувати. Та й вартість моделі з нею відповідна. ASUS ZenScreen MQ16AH – наразі найдорожче рішення в Україні з портативних моніторів.
Дві інші риси які зустрічаються у цих моніторах – динаміки та вбудований акумулятор. Не можемо сказати що їх гіпотетична наявність пояснить і обґрунтує факт існування таких гаджетів. Принаймні приставка «портативний» з ними матиме більше значимості. Хоча OLED багато і не споживає, на його живлення витрачається заряд акумулятора ноутбука, з яким ми подорожуємо, сидимо в аеропортах, пам’ятаєте? Розетки може й не бути.
Сценарії використання
Тут ми озвучимо всі можливі і не можливі сценарії, які мають сенс і дотичні при згадці портативних моніторів.
Штативне гніздо, про яке ми згадали на початку, підказало нам сценарій підключення в якості видошукача камери. Для оцінки картинки в більшому масштабі. Звісно, в камері для цього має бути передбачений відео-вихід. Питанням також залишається здатність перехідника з порта HDMI на mini HDMI, який є в моніторі, передавати зображення якісно. Хоча ми зустрічали куди більше спеціальних невеликих моніторів, що підключаються прямо на башмак камери. Ба більше, ми маємо досвід роботи з відео-камерою, яка отримала вбудований проектор. Виводити зняте відео просто на стіну чи стелю здається більш ергономічним варіантом.
Для зручнішого і компактнішого встановлення портативного монітора на столі штатив виглядає слабким аргументом. А от чохол-обкладинка-автобот нам здається більш логічною. Вона компактніша, буде служити захистом та більше універсальна – можна виставити один з кутів нахилу.
Скажемо прямо про сценарій такого монітора як другого екрана. Він замалий для цього. Бо навіть найкомпактніша 13-дюймова модель ноута не виграє багато від 15,6 дюймового зовнішнього монітора. Що вже казати про більш масові 14-15 дюймові моделі. Працювати з текстами на двох моніторах? Для цього не потрібна OLED- матриця, та й копірайтери стільки не заробляють. Обробляти фото та відео? Професіонали пост-продакшена навпаки заробляють і купують одразу потужні ноути з гарними дисплеями і/або кілька стаціонарних моніторів.
Можна також зробити його другим екраном для планшета, однак тут на заваді можуть стати моделі з 13 і 15-дюймовими дисплеями які знов таки скомпенсують аналогічний за розмірами портативний монітор. По вартості планшет великої діагоналі буде дешевше ніж який небудь стандартний 10-дюймовий плюс портативний монітор. Та й планшети тільки-тільки стають повноцінними конкурентами ноутбуків, і то, тільки, iPad-и. Хіба ще лишається сценарій використання його для демонстрацій контенту зі смартфона.
Замість вражень
З точки зору технічного огляду, сам по собі монітор ASUS ZenScreen MQ16AH це цікаве, дійсно компактне, продумане і ергономічне рішення. Встановлена матриця – топ. Матеріали та якість збірки – топ. Варіативність підключень – не топ, але цього достатньо в більшості випадків. Навіть його ціна цілком виправдана якщо врахували OLED-матрицю.
З точки ж зору користувача та власника ноутбуків різних діагоналей, десктопу з кількома моніторами, смартфонів з діагоналлю поменше та побільше – портативні монітори залишаються загадковими і незрозумілими пристроями.
Характеристики монітора ASUS ZenScreen MQ16AH
Діагональ, частота: | 15,6”, 60 Гц |
Роздільна здатність: | 1920х1080, 16:9 |
Матриця: | OLED, антиблікове покриття |
Колірне охоплення DCI-P3: | 100 % |
Контрастність: | 1 000 000:1 |
Яскравість: | 360 – 400 кд/м², HDR10 |
Час відгуку: | 1 мс |
Входи: | 2×USB Type-C (DP Alt Mode)
1×Mini HDMI |
Додатково: | Гніздо для штатива 1/4″ |
Габарити: | 358×226×9 мм |
Маса: | 0,65 кг |
Надано: | Предст-во ASUS в Україні |
Ціна: | $570 |
Оцінка:
+ якісна матриця
+ підтримка вертикального зображення
+ габарити
-немає динаміків
-немає акумулятора
-специфічність сценаріїв використання
Читайте також:
Огляд монітора ASUS ProArt PA248QV: на весь колір
Огляд проектора ASUS ZenBeam Latte L1: ранок починається з кіно
Керівник проектів hi-tech.ua
Не пропустіть цікаве!
Підписуйтесь на наші канали та читайте анонси хай-тек новин, тестів та оглядів у зручному форматі!
Головні технологічні події 2024 року
Редакція сайту hi-tech.ua продовжує висвітлювати всі значні технологічні події 2024 року – від нових ігор та технологій до чергових смартфонів та електрокарів. Ми вже звикли, що аудиторію цікавлять різні теми – бачимо тут як інтерес до чергового бюджетного смартфону, так і бронемашин від США
Навушники OnePlus Buds Ace 2 отримали ANC, 43 години автономності та підтримку двох пристроїв Bluetooth OnePlus навушники
OnePlus представила нові навушники Buds Ace 2. Навушники важать 4,2 г кожен і доступні в кольорах Submarine Black і Shadow Green.
Найкрасивіші ігри 2024 року за версією Digital Foundry графіка ігри рейтинг
Digital Foundry підбили підсумки року та назвали ігри з найкрасивішою та найтехнологічнішою графікою 2024 року. Перше місце зайняла Indiana Jones and the Great Circle