Огляд Acer Chromebook 314 (CB314-4H): легше!
05.04.24
Чим цікаві Chromebook і чи можуть вони стати повноцінною заміною бюджетних ноутбуків на Windows та Mac OS? Постараємося відповісти на це запитання у огляді Acer Chromebook 314.
Що таке хромбук?
Сама Google дає таке визначення: Chromebook – це комп’ютер нового типу, основою якого є висока швидкість роботи і простота у використанні. На ньому встановлена операційна система ChromeOS з хмарним сховищем даних, багаторівневою системою захисту та вбудованими програмами Google для виконання різних завдань.
Якщо відкинути маркетинг, нам подобається визначення що це легкий, компактний ноутбук з характеристиками, властивими початковим і середнім класам Windows-ноутбуків. Він працює на ChromeOS, яка менш вимоглива до заліза.
Google Chrome OS побудована на основі Linux та використовує браузер Google Chrome, що працює у спеціально розробленій віконній системі. Операційна система справді швидко завантажується і дуже чуйна.
Зазначимо, що перші хромбуки надійшли у продаж у червні 2011 року. Тобто це вже досить сформований клас пристроїв. Хромбуки ще називають підвидом нетбуків (випускалися з 1999 по 2012 роки), які теж були спрямовані на інтернет-серфінг та хмарні послуги, яких тоді фактично і не було.
Найбільше моделей хромбуків саме Acer зосереджено в сегменті доступних пристроїв з діагоналлю екрана 11-14 дюймів. Але й дорожчі рішення існують. Вони спритніші і мають трохи більші діагоналі – 15-17”.
Acer Chromebook 314 (CB314-4H) у нашому випадку має класичний дизайн та компонування робочих ноутбуків. Заокруглені краї панелей, кришка з площиною для більш зручного розкриття. Для того ж є виїмка в нижній половині.
Не надто товсті, але вже завеликі на сьогодні рамки навколо екрана. Клавіатура не має підсвічування і це єдине та основне зауваження до цієї моделі.
На днищі розташовані вентиляційні решітки, тому за припливом повітря краще стежити. Кришка розкривається повністю горизонтально, а її нижній торець трохи піднімає корпус над поверхнею. Два динаміки з боків від клавіатури в міру гучні.
Бюджетний не означає слабкий
Здається, що Хромбукі це ультрабюджетні ноутбуки, в яких заощадили на всьому, що могли. Але це зовсім так.
За цю ціну встановлюється матриця екрана досить хороша для веб-браузингу та роботи з документами. Так, вона не передасть всієї палітри темних кольорів сцени із фінальної серії Ігри престолів. Однак 14-дюймовий екран і так не надто підходить для перегляду хорошого кіно.
Процесор не впорається з іграми, але суть у тому, що Хром ОС у принципі не розрахована на повноцінний ПК-геймінг. Вона для роботи та контенту. Так, формально на Chromebook доступні ігри з Play Market, але про це розповімо окремо.
Веб-камера закривається фізичною шторкою, таке не у всіх бізнес-ноутбуках є, а деякі покладаються на програмне увімкнення/вимкнення камери.
Тачпад має скляне покриття. Він відчувається гладеньким ніж решта поверхні навколо клавіатури. Чуйність помірна і керувати курсором в принципі зручно. Розмір невеликий, тому для довгої роботи все-таки зручніше буде використовувати мишу.
Пластик корпусу здається занадто дешевим, хоча на швидкість та функціональність це звичайно ніяк не впливає. Та й ігрові ноутбуки часто грішать дивним на дотик покриттям, яке й утилітарним не завжди виходить назвати. Тому якщо врахувати, що Хромбук коштує менше ніж півтисячі доларів, то це все не мінуси, а витрати.
Оснащення
У лінійці можуть зустрітися три моделі економічних процесорів Intel. Чіп N100, як у нашому випадку, N200 та Core-i3 N305. Саме так, приставка Core з’являється тільки в старшій моделі і N305 можна зустріти вже і в Windows-ноутах.
Дисплей використовує матрицю, виконану за технологією IPS. Вона має діагональ 14 дюймів та розмір Full HD. Передача кольорів і яскравість не рекордні, але достатні для роботи з текстом, споживанням контенту. Сонце, що світить на екран, не засвічує його завдяки покриттю антивідблиску.
Розкладка клавіатури у Chromebookів трохи відрізняється від звичайної в ноутбуках на Windows. Відповідно, і комбінації клавіш також відрізняються. У налаштуваннях є їхній список. Але нам навіть сподобався такий мінімалізм. Насправді, другорядні функції багатофункціональних кнопок тут зробили головними і єдиними. Так, немає улюблених гарячих комбінацій на кшталт alt+f4 або ctrl+f5, але тут вони й потрібні набагато рідше.
Що стосується пам’яті та периферії. Встановлено накопичувач типу eMMC. Embedded Multimedia Memory Card на 128 ГБ. Якщо потрібно буде зберігати якісь файли, цього звичайно буде мало. Є Acer Chromebook 314 із накопичувачами 512 ГБ. До речі, Chrome OS займає порівняно багато місця на накопичувачі – 34 ГБ з яких 2 ГБ це додатки та розширення.
Оперативної пам’яті тут 8 ГБ і цього достатньо. За весь час роботи та тестів, хромбук не підгальмовував і не багував.
Довідка: Різниця між eMMC та SSD
eMMC має напівдуплексний режим роботи та один чіп пам’яті, внаслідок чого можуть виникати затримки. А ось на SSD кілька чіпів пам’яті працюють паралельно. eMMC програють за швидкістю, надійністю та доступними обсягами SSD, проте вони швидше ніж HDD. При цьому вони споживають менше енергії та відповідно помітно знижують вартість. У смартфонах швидкодії eMMC було достатньо до певного часу. У нових моделях вже використовуються UFS, з 2020 версії 3.1 і вище, яка помітно швидше.
Заряджається ноутбук комплектним блоком живлення потужністю 65 Вт. Для цього можна використовувати будь-який порт USB-C. Акумулятора вистачає на 7,5 години при моделюванні офісного навантаження. Якщо знизити яскравість дисплея, встановити економічний режим споживання, вимкнути бездротові комунікації, ймовірно, і можна наблизитись до заявлених 11 годин. Хоча без Wi-Fi робота з хромбуком може здатися неповноцінною.
А що з програмами?
Ключове вказує сама Google – “майже не потрібно витрачати гроші на програмне забезпечення”. ОС йде в комплекті та включена у вартість. Google Docs закриває більшість потреб офісних пакетів програм. Виняток становлять екзотичні бази даних які становлять Excel, але й тут відповіддю можуть стати мобільні версії програм Microsoft Office. З іншого, у Google є Google Keep для нотаток, Календар, базовий вбудований редактор фото, що нагадує Paint, і програвач. Adobe і ряд виробників популярного програмного забезпечення теж поступово випускають мобільні версії своїх додатків, але вони мають обмежену функціональність.
Нам також сподобалося, що при вході в обліковий запис Google та наявності смартфона з нею ж в одній мережі синхронізуються останні відкриті сайти, зняті фото, дзвінки та смс. Для цього не потрібно було встановлювати будь-які програми – тільки поставити галочку при первинному налаштуванні ChromeOS.
Ігри та Хромбук. Хто кого?
Тут відзначимо що для будь-яких програм офісного та робочого напряму ці процесори N100 підходять добре. Вони без проблем запустять їх усі тлі та паралельно у вікнах. Установки системи, файли, серфінг – все працює без запинок. З іграми, навіть мобільними, все не так райдужно.
Справа в тому, що Android в основному працює виключно на чіпах ARM, тому ігри та програми оптимізовані для архітектури ARM. Більшість Chromebook використовують чіпи Intel або AMD x86. Тому ігри для Android працюють у режимі емуляції, що впливає на продуктивність. Логічно, що сумісні ігри та програми для Android повинні були б бути написані з урахуванням більшого розміру екрана, але і тут все неоднозначно.
Як це виявляється насправді? По-перше, є ігри які ледь-ледь вписуються за системними вимогами, наприклад, Asphalt 9. При цьому Asphalt 9 відмінно справлялася з клавіатури. Це цікаво, бо далі йде «по-друге».
По-друге, управління швидше за все буде розраховане на сенсорні екрани і не завжди є можливість змінити пристрій введення в налаштуваннях, підключивши, скажімо, контролер. Нюанси управління мишкою, яка виступала єдиним пальцем, ми пізнали в World of Tanks Blitz. Є хромбуки з сенсорними екранами, але їх точно не задумували для того, щоб вирішити проблему управління танчиками.
Тож у результаті маємо знання того, що сотня (як заявляє Google) ігор у Play Market адаптована до хромбуків, інша мала частина може погано працювати у разі слабкого заліза. Щось підказує, що левова частка ігор працюватиме дивно на Chrome OS через можливості емулятора та архітектури в принципі. Він може з’їдати продуктивність, не розкривати вікно гри на весь екран, дивно реалізовувати управління з клавіатури.
Однак важливо ще раз нагадати і про те, що власними силами Chromebook-і не призначалася для ігор. Сама Google не позиціонує пристрій як ігровий, допускаючи запуск лише Web-ігор або геймінгу у хмарі.
Враження
Acer Chromebook 314 певною мірою може здатися дивним пристроєм, якщо вимагати від нього занадто багато чого. Конкретніше, якщо вимагати від нього те, що може ноутбук за 700-1000 доларів. Ось тільки коштує він трохи більше ніж 400.
Зі знанням цього, всього, що в нього є – досить і це об’єктивна та відносна реальність. Приємно здивувала кількість та компонування роз’ємів USB. По парі Type-C та класичного Type-A встановлено з кожного боку. Миші, ресивери, кард-рідери, смартфони можуть підключатися з різних боків і не потрібно звикати, що симетричні у вас зліва, а звичайні – справа. Є й аналоговий аудіо міні-джек. До того ж, що працює з відео і фото, стане в нагоді Micro SD кардрідер. Так, потрібно буде подбати про сумісність редактора контенту з Chrome OS, але вони є, в тому числі онлайнові.
Модель Chromebook 314 при всій своїй бюджетності проходить ряд тестів на кількість відкривань-закривань кришки та легкі удари. Також є мінімальний захист від бризок. Все-таки моделі призначені для активного використання на виїзді. В освітніх закладах та коворкінгах, наприклад.
Логіка інтерфейсу, та й зовнішній вигляд Chrome OS нагадують звичну десктопну Windows. Ми маємо панель швидкого запуску, яку можна за бажанням приховати. Справа внизу також є меню з усіма встановленими програмами, панель швидких налаштувань (яскравість, гучність, бездротові інтерфейси, налаштування тощо), швидкий доступ до повідомлень, а також можливість прив’язати свій Android-смартфон до хромбука. Chrome OS підтримує створення різних робочих столів. Більшість програм з Android працює коректно. Він відмінно підійде для офісних, щоденних завдань, пов’язаних із текстами, організацією та участю в інформаційних процесах. Переглянути відео або внести редагування на фото, особливо якщо є онлайн-версія редактора, буде більш ніж комфортно. Вимагати від нього гладкої та веселої гри – не варто. Він не для цього.
А ось для щоденної роботи, навчання, разом із синхронізацією контенту зі смартфона – це будь ласка, це він вміє.
Характеристики ноутбука Acer Chromebook 314 (CB314-4H-C5PB)
Дисплей: | 14”, 1920×1080 (16:9), IPS, 60 Гц |
Процесор: | Intel N100, 4 ядра |
Відеоадаптер: | Intel UHD Graphics |
Оперативна пам’ять: | 8 ГБ LPDDR5 |
Накопичувач: | 128 ГБ, eMMC |
Роз’єми: |
|
Веб-камера/мікрофон: | 720p/так |
Дактилоскопічний сенсор: | ні |
Комунікації: | Wi-Fi 6 802.11ax, Bluetooth 5.1 |
Підсвічування клавіатури: | ні |
Звук: | 2 динаміка DTS X Ultra |
Акумулятор, блок живлення: | 50 Вт·год, Li-ion |
Операційна система: | Chrome OS |
Габарити: | 326,9×224,9×20,5 мм |
Вага: | 1,43 кг |
Постачальник: | Уявлення компанії Acer в Україні |
Ціна комплектації: | $415 |
Оцінка:
+ швидкодія
+ вартість/функціональність
+ розташування роз’ємів
+ автономність
+/- несумісність із програмами для Windows
-клавіатура без підсвічування
Читайте також:
- Тест ноутбука Acer Swift Edge OLED SFA16-41: робочі моменти
- Тест ноутбука Acer Swift Edge 16 SFE16-43: робочий смарагд
- Тест ноутбука ASUS BR1402: широкий спектр знань
Редактор
Не пропустіть цікаве!
Підписуйтесь на наші канали та читайте анонси хай-тек новин, тестів та оглядів у зручному форматі!
Asus Zenbook S 16 (UM5606): нова хвиля
Новий ноутбук Asus Zenbook S 16 виконаний у корпусі з незвичайного металу, побудований на базі свіжої платформи AMD, адаптованої для ІІ, та має відмінну автономність. Розкажемо про цей преміальний ноутбук детальніше
Caterpillar випустила колісні навантажувачі з дистанційним керуванням транспорт
Cat Command також сумісна з іншими типами техніки Caterpillar, включаючи екскаватори та бульдозери, що робить її універсальним інструментом підвищення безпеки та продуктивності.
Akash System використовує алмази для охолодження процесорів у дата-центрах, космічній та військовій техніці процесор розробка
Akash System уклала меморандум із Міністерством торгівлі США, розраховуючи на $18,2 мільйона прямого фінансування та $50 мільйонів податкових пільг. Додатково стартап вже залучив 18 мільйонів доларів від венчурних інвесторів.