Тест Acer Aspire 3D 15 SpatialLabs Edition: об’ємне задоволення
18.03.24
Цього року компанія Acer представила на виставці CES нову модель ноутбука з екраном, який підтримує стереоскопічну 3D-технологію, без необхідності використовувати спеціальні очки для перегляду. І ось Acer Aspire 3D 15 SpatialLabs Edition (A3D15-71GM) вже у нас в редакції.
Коротко про технології 3D-зображення
У всіх випадках готовий 3D-медіа-продукт складається з двох окремих рядів кадрів: один рядок – для лівого ока, другий – для правого. А ось те, як передбачається на них дивитися, визначається типами мовної системи та системою перегляду.
Активна 3D-технологія – це система, яка працює на плазмових та рідкокристалічних екранах і потребує наявності спеціальних активних 3D-окулярів. В основі таких окулярів лежить використання спеціальних лінз із рідкокристалічним верхнім шаром. При проходженні через цей шар електричної напруги лінза практично повністю втрачає прозорість, за відсутності напруги відновлюється прозорість. Тим не менш, деякі світлові втрати спостерігаються при перегляді через лінзу і в момент відсутності напруги в рідкокристалічному шарі, що робить видиме через окуляри зображення на екрані телевізора трохи темним у порівнянні з оригіналом.
Пасивна 3D-система, коли окуляри для неї не мають автономного живлення. Має один великий недолік: роздільна здатність зображення становить половину від роздільної здатності зображення в активній 3D-технології. Причина в тому, що зображення для обох очей повинні з’являтися на екрані одночасно. На поверхні рідкокристалічного екрану розміщений спеціальний фільтр, який по-різному поляризує кожен із рядків, що формують зображення.
Основною дилемою пасивного 3D без окулярів стала необхідність дивитися на екран під певним кутом. У нашому сьогоднішньому пристрої використовуються набори технологій компанії Acer які базуються на роботі паралаксного бар’єру (Parallax Barrier).
Паралаксний бар’єр – це пристрій, який розміщується перед джерелом зображення, перед рідкокристалічним дисплеєм в нашому випадку. Він складається з непрозорого шару з рядом точно розташованих щілин, що дозволяють кожному оку бачити різні набори пікселів, що створює відчуття глибини. Кожне око бачить окремі, майже ідентичні 2D-зображення, які обманюють мозок, змушуючи його бачити об’ємну картинку. Відповідно система датчиків сигналізує як має зміщуватися цей бар’єр щоб підлаштуватися під очі глядача.
Стереоскопічна 3D-технологія Acer SpatialLabs відстежує положення очей та голови за допомогою двох датчиків зображення у верхній панелі над дисплеєм. Це вирішує питання того що картинка має зміщуватися, однак іншим недоліком є те, що кількість пікселів по горизонталі, видимих кожним оком, зменшується вдвічі. Це знижує загальну горизонтальну роздільну здатність зображення. Власне тому 4K-екран це максимально доступне рішення щоб нівелювати зниження деталізації хоч якось.
Про технології в Acer Aspire 3D 15 SpatialLabs Edition
Пакет технологій Acer SpatialLabs включає весь цикл – рендеринг, відтворення та відстеження очей користувача для відображення стереоскопічного 3D-контенту, рендеринг в режимі реального часу. Сюди ж входять технології штучного інтелекту, а також драйвери, які допомагають готувати і виводити зображення.
Першою і досить яскравою можливістю є перетворення 2D-контенту на 3D-варіант. Для одного користувача вигода зрозуміла. Будь-який контент за бажанням можна зробити об’ємним. Приклад, у якій звичайні презентації демонструються в 3D, звичайно вражаючий, але варто враховувати, що аудиторія повинна дивитися презентацію на відповідному обладнанні. Рендером на льоту якраз і займається штучний інтелект, який економить ресурси процесора, яких раніше знадобилося б набагато більше.
До речі, про віртуальну реальність теж не забули. Автори, що використовують NVIDIA Omniverse, можуть переглядати контент на пристроях Acer SpatialLabs Pro через Acer SteamVR Bridge.
Що стосується ігор в 3D, то на сайті є цілий список нових і не дуже тайтлів, які можуть відображатись у стереоскопічному форматі. Ми запустили вже давню, але класну Metro Exodus спробували пограти в неї в 3D. Так, темрява і об’єкти, що вискакують з неї, – об’ємні. Текстури акторів тоді були не дуже якісними порівняно з сьогоднішніми іграми, але і їх об’ємність помітна. Однак довго грати важко через навантаження на очі і необхідність тримати голову нерухомо, щоб камера правильно позиціонувала картинку.
SpatialLabs Models Viewer підтримує основні 3D-формати файлів. Тут, наприклад, можна переглядати завантажені моделі з каталогу Sketchfab. Також можна працювати з моделями Unity. Підтримуються найпопулярніші формати. Переглядач також підтримує анімовані моделі та можливість змінювати різні фактори, такі як матеріал, тип освітлення та його напрямок, а також довкілля.
Функція SpatialLabs GO дозволяє створювати і відразу перевіряти отриману об’ємну модель. Наприклад, дизайнери, що працюють у Blender, можуть створювати свої 3D-моделі на одному екрані та миттєво перевіряти їх у 3D-форматі на пристрої SpatialLabs. До того ж, SpatialLabs GO також трансформує контент медіаплаформ, на кшталт YouTube.
Про ноутбук Acer Aspire 3D 15 SpatialLabs Edition
Зараз у компанії є три свіжі пристрої, які підтримують 3D-технології SpatialLabs. Це портативний монітор Acer SpatialLabs View та два ноутбуки Predator Helios 3D 15 Spatiallabs та Aspire 3D 15 SpatialLabs Edition.
Тут докладніше розповімо про ноутбучну частину Aspire 3D 15 SpatialLabs Edition, яка за великим рахунком мало чим відрізняється від начиння класичних моделей, крім екрана та датчиків звичайно.
У 2D режимі 15,6-дюймовий дисплей ноутбука має роздільну здатність 4К. Частота оновлення – 60 Гц. Він охоплює 100% колірного простору Adobe RGB, тобто насамперед розрахований на споживання контенту: розгляд об’ємних моделей, веб-графіку, фільми та ігри. Про високу точність кольору тут і не повинні йти, перш за все, картинку налаштовували з точки зору її привабливості і можливостей такої матриці.
Встановлений Intel Core i7-13620H на архітектурі Raptor Lake-H, насамперед розрахований на офісні системи. Він має 10 ядер та 16 потоків і виготовлений за Intel 7 техпроцесом, максимальна частота становить 4900 МГц. Базова потужність 45 Вт, у режимі Turbo, значення TDG може досягати 115 Вт.
Для обробки графіки та моделей використовується зокрема дискретний відео-прискорювач NVIDIA GeForce RTX 4050. Він має 2560 CUDA-ядер, 80 блоків текстурування та 48 растеризації. Також тут є 80 тензорних та 20 RT-ядер для роботи алгоритмів штучного інтелекту та прискорення трасування променів відповідно. Базова робоча частота становить 1605 МГц і може підвищуватися до 2370-ти.
Встановлено 6 ГБ GDDR6 відеопам’яті з 96-бітною шиною. Вона працює на ефективній швидкості 16 Гбіт/с, що забезпечує пропускну здатність 192 ГБ/с.
Встановлено два твердотільні накопичувачі об’ємом по 1 ТБ. Оперативна пам’ять 32 ГБ.
Обмежена автономність та нішевість пристрою загалом, натякає що портативний монітор видається більш оптимальним рішенням. Він дешевший, компактніший і не обмежений продуктивністю системи, адже підключити його можна до ПК будь-якого рівня.
Особливості
Найкраще одному
Пристрій орієнтований на одного користувача. Камери відстежують положення голови та підлаштовуються під нього. Під час зміщень очей видно, як картинка на якусь мить роздвоюється і «збирається» знову для нового положення голови. Варіант удвох подивитися кіно в 3D можливий, але голова другої людини має бути максимально близько до голови першої. Тобто, хіба що, обійнявшись і максимально не рухаючись. Також має місце дискомфорт після тривалого перегляду. Вже через 20-30 хвилин голова може почати трохи паморочитися, а у зору епізодично пропадає різкість. Так відбувається доти, доки очі знову не звикнуть до звичайної картинки оточення, без «обману мозку». Але це суб’єктивні відчуття, у когось вони можуть з’явитися раніше, у когось пізніше.
Запуск SpatialLabs Go
Не обов’язково збирати файли та ігри в одному місці на накопичувачі, щоб потім запускати їх через додаток SpatialLabs. Можна активувати запуск системи на льоту, тоді на екрані з’явиться кнопка Go, як у програми Shazam. Якщо система зможе, при натисканні кнопки Go зображення перейде в стереоскопічний режим. Крім відтворення, запущеного на весь екран, це працює і для Side by Side-відео на YouTube та інших онлайн-сервісах. Просто відкриваєте такий ролик на весь екран, тиснете Go та насолоджуєтеся об’ємними сценами. І так, обмеження як Apple Vision Pro для полуничного контенту немає, все на совісті користувача;)
Залізо можна потужнішим
Незважаючи на те що в ноуті Acer Aspire 3D 15 SpatialLabs Edition встановлені не топові комплектуючі, Core i7 13-го покоління, відеокарта 4050, він цілком справляється з роботою і іграми готовими до 3D. Однак за показниками та активною роботою кулерів стає зрозуміло, що залізо є куди нарощувати і більше потужне зайвим не буде. Але ще раз повторимося, що критичних проблем із продуктивністю ми не спостерігали.
Другий екран для 3D
Як один із сценаріїв цей ноутбук пропонується як другий екран для перегляду моделей, які створені на основному ПК. Тут би зазначили, що придбання портативного монітора компанії з підтримкою SpatialLabs здається більш доцільним у такому випадку.
Враження
Мабуть, головним і найважливішим моментом стало те, що пристрої з підтримкою такого пасивного 3D стали ближчими з точки зору ціни. Та це все ще дорого, але відчувається, що незабаром технології об’ємного зображення, для яких не потрібні спеціальні окуляри, стануть доступнішими.
Ідея компанії Acer полягає в тому, що, знизивши ціну входу, більше користувачів зможуть експериментувати з 3D-розвагами та творчими заняттями – наприклад, ріелтори, які можуть перетворювати файли САПР на зручну 3D-модель для потенційних покупців житла.
Acer Aspire 3D 15 SpatialLabs Edition – на перший погляд звичайний ноутбук із досить потужним залізом. Візуально від моделей із класичними 2D-дисплеями його виділяє лише панель із датчиками та незвичні відтінки зображення. А ось при запуску програм роботи із ізометрією або запуском контенту в 3D-форматі, починається магія. І маємо сказати, що тотальною магією це було 10-15 років тому, коли про 3D без окулярів тільки мріяли. Зараз це повноцінне 3D у вашій сумці та на столі.
Так, воно не ідеальне і є до чого причіпитися у разі якихось особливо вишуканих запитів розробників. А ось почати дивитися об’ємне кіно або бавитися з 3D-моделями для розваги вже можна і без будь-яких складнощів з налаштуваннями прямо з коробки.
Характеристики ноутбука Acer Aspire 3D 15 SpatialLabs Edition (A3015-71GM)
дисплей: | 15,6”, 3840×2160 (16:9), 60 Гц |
Процесор: | Intel Core i7-13620H, 10 ядер, 16 потоків, 3,6-4,9 ГГц, 45 Вт |
Відеоадаптер: | NVIDIA GeForce RTX 4050, 6 ГБ GDDR6, 50 Вт |
Оперативна пам’ять: | 32 ГБ DDR5-4800 |
Накопичувач: | 2×1024 ГБ SSD PCIe 4.0 NVMe M.2 |
Роз’єми: | 1×USB Type-A 3.2 Gen 1
3×USB Type-A 3.2 Gen 2 1×USB Type-C 3.2 Gen 2 (PD: 65 Вт, Thunderbolt 4, DisplayPort) 1×HDMI 2.1 Gigabit Ethernet Аудіо комбінований 3,5 мм |
Веб-камера/мікрофон: | 720p/так |
Дактилоскопічний сенсор: | ні |
Комунікації: | Wi-Fi 6 802.11ax, Bluetooth 5.1 |
Підсвічування клавіатури: | так |
Звук: | 2 динаміка DTS X Ultra |
Акумулятор, блок живлення: | 57,5 Вт·ч, 4-ел. Li-ion |
Операційна система: | Windows 11 |
Габарити: | 360×271×26,9 мм |
Вага: | 2,5 кг |
Постачальник: | Уявлення компанії Acer в Україні |
Ціна комплектації: | н.д. |
Оцінка:
+ перегляд 3D без окулярів
+ пакет програм та інструкцій для роботи з 3D-моделями
+ досить великий список ігор, що підтримують 3D
+ не ультимативно потужні комплектуючі
-шумна система охолодження ноутбука
-недоліки притаманні технології паралоксного бар’єру
Редактор
Не пропустіть цікаве!
Підписуйтесь на наші канали та читайте анонси хай-тек новин, тестів та оглядів у зручному форматі!
Asus Zenbook S 16 (UM5606): нова хвиля
Новий ноутбук Asus Zenbook S 16 виконаний у корпусі з незвичайного металу, побудований на базі свіжої платформи AMD, адаптованої для ІІ, та має відмінну автономність. Розкажемо про цей преміальний ноутбук детальніше
Кишеня для накопичувачів SSD Asus TUF Gaming A2 коштує 3999 грн. Asus SSD події в Україні
Кишеня Asus TUF Gaming A2 підтримує твердотільні накопичувачі формату M.2 2240, 2260 та 2280 з інтерфейсами PCI Express та SATA
Ajax представила дверний дзвінок, IP-камеру та інші новинки систем безпеки для дому Ajax безпека камера події в Україні
21 листопада 2024 р. компанія Ajax Systems провела свою щорічну презентацію Ajax Special Event, представивши низку нових рішень для безпеки. Серед них нові камери, датчики руху та оновлення у сегментації портфоліо компанії.