Огляд портативної ігрової консолі ASUS ROG Ally: вікна можливостей
29.01.24
Зміст
Історія портативних консолей досить довга, триває кілька десятирічь, якщо згадувати, як мінімум, перші Gameboy у 90-х. Якщо ж пірнати не так глибоко, то наш редакційний досвід починається з PlayStation Vita і Nintendo Switch. І все одно це відповідно 12 і 5 років назад, коли трава була зеленіша, а Лара Крофт тільки но ставала круглою.
Однак головною перепоною до популярності портативних консолей це замкненість еко-систем. Ігри випускалися або на спеціальних носіях, або самі пристрої мали пропрієтарну операційну систему, для якої був доступний обмежений набір ігор. Найсвіжішою і дуже популярною сьогодні є Steam Deck від компанії Valve, яка дуже близька до ігор. Тут вдалося подолати обмеження щодо набору ігор за рахунок бібліотеки Steam, що разом із переосмисленою ергономікою дало другий подих портативним консолям.
Ось чому портативні ігрові консолі є далеко не новим типом пристроїв і мають багату історію. До того ж, кожна новинка привносила щось своє. Компанія ASUS теж доєдналася до цього сегменту, взявши найкраще, переосмисливши ергономіку і створивши свою версію консолі.
Що таке ASUS ROG Ally?
Це портативна ігрова консоль на спеціалізованому процесорі AMD Ryzen Z1 Extreme із 7-дюймовим дисплеєм. Форм-фактор найбільш схожий на контролери Xbox.
Пристрій працює на операційній системі Windows 11, що має свої плюси та мінуси. Є свої особливості забезпечені фірмовим софтом.
Дизайн та ергономіка
Корпус ASUS ROG Ally має самобутній дизайн та компонування. В компанії явно перебрали не один варіант перш ніж затвердили вдалий. І це відчувається, бо тримати приставку зручно сидячи чи лежачи, за столом чи без опори. Руки трохи починають терпнути лише за кілька годин. Зі смартфонами зазвичай це стається вже за 10-15 хвилин.
Розташування кнопок для когось зручне одразу, для когось стає таким після певного часу. Найменш незвичною ергономіка буде для власників контролерів Xbox, бо загальний підхід до організації в них схожий.
Зліва у ROG Ally розташовано аналоговий джойстик із налаштовуваним RGB-підсвічуванням, D-Pad (стрілки), кнопки перегляду та запуску центру керування.
Справа – ще один джойстик та кнопки «X», «Y», «B», «A».
Біля екрану є чотири додаткові кнопки які викликають меню і View (як на Xbox). Ще дві запускають додаток Armoury Crate SE та Командний центр (панель зі швидкими налаштуваннями). Над цими кнопками є два отвори мікрофонів.
Позаду розміщені кнопки що відповідають за додаткові функції. Вони дозволяють призначити різні дії на натиск, наприклад, запускати макроси. Задня кришка фіксується за допомогою шести винтів. Її можна зняти для заміни вбудованого твердотілого накопичувача. Така можливість є корисною, бо ємність комплектного SSD складає всього 512 ГБ.
Декоративна смуга на задній стороні та на трикутних вставках збоку це наліпка, хоча спочатку складається враження що це підсвічування.
Натомість підсвічування мають обидва джойстика. Для них в адаптованій фірмовий утиліті Armoury Crate можна обирати відтінки і анімацію.
На верхній грані розташовані роз’єм 3,5 мм для навушників, слот для карт пам’яті MicroSD, USB Type-C (з підтримкою DisplayPort), пропрієтарний ROG XG Mobile для підключення зовнішньої відеокарти (як у лінійці ноутбуків Flow), кнопки регулювання гучності та кнопка живлення із вбудованим сканером відбитків пальців.
Вмикаємо девайс ми один раз, тому розташування клавіші майже посередині грані – не критичне. Вбудований в неї дактилоскопічний сенсор працює не так добре як на смартфонах, але достатньо кілька разів перезберегти відбитки і він буде працювати стабільніше.
Невеликі питання викликає розташування кнопки регулювання гучності. До неї треба дотягуватися, відпускаючи праву або ліву частину приставки. Пристрій відносно важкий, тому однією рукою втримати його важкувато. По ходу гри, змінити гучність без втрати керування може бути складно.
Консоль дозволяє дивитися відео, тому комплектна підставка з переробленого картону цілком слушна. За бажання її можна пофарбувати в який небудь інший колір чи декілька.
Консоль випускається лише в білому кольорі. Не можемо сказати, що це суттєвий мінус, бо корпус не маркий і стійкий до подряпин. Але ж комусь точно захочеться мати чорний пристрій. З іншого боку, коли ROG Ally здобуде популярність, виробник ймовірно запропонує якісь спеціальні кольорові версії.
Якщо робити пряме порівняння, яке багатьох мабуть цікавить найбільше, то ASUS ROG Ally трохи легша і компактніша за Steam Deck. При цьому ергономіка у Ally краща.
Оснащення
Семи-дюймовий IPS-дисплей має роздільну здатність Full HD і частоту оновлення 120 Гц, що позитивно впливає на сприйняття зображення. Однак варто розуміти, що ми маємо не десктопний процесор за потужністю, консоль часто не витягує стабільних 60 кадрів на секунду в сучасних іграх, не кажучи вже про 120. Тому підвищену частоту можна отримати лише на досить старих іграх. Дисплей має максимальну яскравість 476 кд/м² і статичний контраст 1140:1. Через рамку навколо екрану у вимкненому стані здається, що він більше за розміром ніж є насправді.
ASUS ROG Ally випускається в двох конфігураціях – з процесором AMD Ryzen Z1 та AMD Ryzen Z1 Extreme. Звичайна версія чіпа має 6 ядер і 12 потоків, з частотою до 4,9 ГГц, і вбудованою графікою AMD RDNA 3, що має 4 обчислювальних блоки з частотою до 2,5 ГГц та продуктивністю до 2,8 терафлопс.
Більш потужна версія – AMD Ryzen Z1 Extreme, яка встановлена у нашій версії – це 8-ядерний процесор на 4-нм технологічному процесі з архітектурою Zen 4, частотою від 3,3 до 5,1 ГГц та графічним прискорювачем AMD RDNA 3, який має 12 обчислювальних блоків з частотою до 2,7 ГГц і продуктивністю до 8,6 терафлопс. Його TDP складає 9-30 Вт.
Відмітимо, що у процесора PlayStation 5 продуктивність 10,28, а у Steam Deck 1,6 терафлопс.
Обидві версії Ally оснащені оперативною двоканальною пам’яттю LPDDR5 в кількості 16 ГБ, яка розпаяна на платі.
Наразі доступний лише один варіант із SSD об’ємом 512 ГБ. З урахуванням розмірів сучасних ігор формату AAA, накопичувач швидко заповнюється. В нашому зразку встановлений M.2 NVMe PCIe Gen4 x4 SSD Micron 2400. Максимальна швидкість зчитування становить приблизно 4300 МБ/с, а запису – близько 1800 МБ/с.
В порівнянні з компактними ноутбуками, консоль має достатньо високий рівень продуктивності. У графічних тестах ASUS ROG Ally, звісно ж, відстає від потужних ігрових ноутбуків або стаціонарних ПК. Однак таке порівняння є зовсім не актуальним, враховуючи портативність. Для суто формальної демонстрації, наводимо гістограми з іншими відеокартами:
Приставка не має пасивного охолодження при досить потужному залізі. Решітка вводу повітря знаходиться позаду, вона виконана у формі логотипу ROG. Вивід гарячого повітря здійснюється через верхні дві решітки.
Система охолодження та внутрішні компоненти розташовані так, що руки користувача не контактують з можливо теплими зонами, що усуває відчуття нагрівання. Максимальні оберти кулерів за гучністю не перебивають звук з динаміків. При стрес-тестах можна досягти температури компонентів біля сотні градусів, але тротлингу не спостерігається.
За забезпечення бездротового зв’язку відповідає модуль Wi-Fi 6E (802.11ax) (тройной диапазон) 2×2 та Bluetooth 5.2.
ASUS ROG Ally має вбудований гіроскоп, який можна використовувати в деяких іграх, що його підтримують. Є вібровідгук, який також налаштовується окремо для лівої та правої сторони. Він не надто потужний, але робить гру цікавішою.
Блок живлення, такий як у офісних ноутбуків/ультрабуків компанії. Він має потужність у 65 Вт і може заряджати по Type-C не тільки саму консоль, але й інші мобільні пристрої.
Що стосується автономності, то загалом вона недостатня. Максимум можна вижати при перегляді відео – близько 7 годин. Але ж це далеко не основний сценарій для пристрою. В режимі мінімального енергоспоживання (Тихий) і майже мінімальному рівні яскравості підсвічування дисплею грати можна протягом 3 годин, при цьому ймовірніше що всі налаштування будуть на мінімалках. В режимі Турбо для топових ігр, з середнім рівнем яскравості екрану – 1 година. Це дуже недовго і звання портативної ігрової консолі стає відносним.
Налаштування та софт
Портативна консоль постачається з встановленою операційною системою Windows 11. Не з якою небудь адаптованою, а звичайною десктопною. З хорошого – можливість встановити будь-яку програму/гру/додаток з магазину, можна під’єднати периферію та використовувати ROG Ally як звичайний ПК.
Головний же недолік полягає в тому, що Windows 11 взагалі не оптимізована під такий невеликий екран. Кнопки та вікна ми маємо натискати, тапаючи приблизно в область, де має спрацювати елемент інтерфейсу. Режиму планшету тут немає. До того ж, одинадцятка займає багато місця на накопичувачі.
Щоб хоч якось нівелювати складність навігації по інтерфейсу, основним додатком для налаштування стала Armoury Crate SE. Це адаптована для консолі версія відомого фірмового ПО. Вона має три вкладки.
Перша – це бібліотека ігор, де бачимо як окремі ігри, так і магазини цифрової дистрибуції (в нашому випадку Steam та Epic Games). Є можливість редагування інформації та картинок. Ця вкладка запускається автоматично, що дозволяє запускати ігри одразу після ввімкнення.
Друга та основна вкладка – налаштування. У ній налаштовується майже все що тільки спаде на думку. Серед режимів продуктивності є тихий із споживанням 10 Вт, продуктивний – 15 Вт та турбо – 25 Вт (в разі підключенні блоку живлення на 30 Вт). Є і режим самої Windows та ручний.
Є вибір обсягу пам’яті, що виділяється з ОЗУ для відеоадаптера, а також фірмові технології AMD: Anti-Lag, Boost, Chill (з ними цілком зрозуміло). Цікавою є робота технології AMD Radeon Image Sharpening (RIS) – вона робить картинку чіткішою і повинна прибирати «сходинки» на зображенні. Є ще функція AMD Radeon Super Resolution (RSR). Ця технологія подібна до FSR і призначена для масштабування зображення до більшої роздільної здатності. Різниця в тому, що RSR працює на рівні драйвера, тому технології не потрібна підтримка у самій грі. Це працює досить грубо, але на невеликому екрані можливі артефакти не будуть помітними. На практиці – в налаштуваннях самої гри встановлюється роздільна здатність 720p, а на екрані ми бачимо 1080p за допомогою апскейлу.
Третя вкладка відповідає за оновлення системи, перехід до медіагалереї, швидке завантаження ігрових магазинів, довідки тощо.
Ігри запускаються на Ally як на звичайному ПК: зі стартом лаунчера, якщо він є. І в ньому знову доведеться попадати пальцем на потрібну кнопку.
Командний центр, що викликається кнопкою, це – оверлей, що викликається поверх запущених програм. Тут можна швидко перемикати режими продуктивності, роздільну здатність екрана (720p, 900p, 1080p), ліміт FPS, частоту оновлення екрана (30, 45, 60, 120 FPS), регулювати яскравість дисплея та підсвічування стіків, швидко перейти до робочого столу, додати на екран інформацію про продуктивність, енергоспоживання та значення кадрів на секунду. Налаштування при цьому не злітають і зберігаються.
Зауважимо, що ROG Ally постачається з передплатою сервісу Xbox Game Pass Ultimate на 3 місяці. А це непоганий бонус для початку використання консолі.
Враження
Як для портативної консолі, при нашій в редакції ПК-орієнтованості, ASUS ROG Ally дає класний користувацький досвід. Перш за все, вона зручна і не втомлює ні тіло, ні очі. Тут вплинула і ергономіка, і якісний дисплей. Ігри яскраві, об’єкти чіткі та виразні. Та й Armory Crate містить набір профілів налаштувань, які поліпшують сприйняття.
Що стосується заліза, то його достатньо для помірного ігрового навантаження в умовах специфікацій екстрім-версії чіпу AMD. Поки що ROG Ally потужніша за Steam Deck. Питання чи за найближчий рік ASUS зможе переманити до себе багато користувачів приставки Valve. Якщо ні, то відрив продуктивності скоротиться з наступним поколінням, вийдуть нові ігри. Хоча наразі маємо зауважити., що розробники згадали про слово «оптимізація». Великі світи і крута графіка з безліччю скриптів знову вміщується у сотню-другу гігабайт. До цього роздування об’ємів відбувалося в геометричній прогресії. Єдине що варто наростити SSD в портативній консолі.
Щодо процесу гри та налаштувань, ми підбирали їх з врахуванням балансу між продуктивністю та якістю. Так чи інакше, якісь компроміси доводиться робити. До того ж, змінюючи різну роздільну здатність, можна отримати більше кадрів на секунду і подовжити час автономної роботи. Класно що на офіційному сайті ASUS є публікації з описом оптимальних налаштувань для популярних ігор. Не доведеться діяти методом «тику». А ще крутіше те що обемежень сумісності фактично немає. Хіба що гра «не знає» що робити з контролерами, але це рідкість.
Несподіваним стало те, що крім як в якості портативної консолі, ASUS ROG Ally можна використовувати і стаціонарно, підключивши клавіатуру, мишку, зовнішній монітор та зовнішню фірмову відеокарту ROG XG Mobile (таку ми бачили разом із ігровими ноутбуками ROG Flow). Ще б трошки і це був ігровий девайс з можливостями офісного ноутбука (останнім часом таке стверджується постійно). Але невелика автономність грає проти обох сценаріїв.
Досвід з Windows 11 буває різний, але тут з точки зору керування максимально зрозуміло – він ніякий. Однак ніщо не заважає почитати форуми і встановити на ROG Ally оболонки які краще пристосовані до ігрових консолей.
У наших враженнях здається що негативних висновків більше ніж позитивних, однак їх сукупна вага мізерна, крім автономності, в порівнянні з тим наскільки вдалою виявилася ASUS ROG Ally як ігровий портативний девайс.
Загальні характеристики ASUS ROG Ally (RC71L)
Дисплей: | 7”, 1920×1080 16:9, IPS, 120 Гц, 7 мс, 500 нит |
Процессор: | AMD Ryzen Z1 Extreme (до 5,1 ГГц, кеш 24 МБ), 8 ядер, 16 потоків, (Zen 4, 4 нм) |
Графіка: | AMD Radeon Graphics (AMD RDNA 3) |
Пам’ять: | 16 ГБ LPDDR5-6400 + 512 ГБ SSD M.2 2230 NVMe PCIe Gen4 x4 |
ОС: | Windows 11 Home 64-біт |
Комунікації: | Wi-Fi 6E 802.11ax 2×2, Bluetooth 5.2 |
Роз’єми: | USB-C 3.2 Gen 2 (DisplayPort 1.4), 3,5-мм аудіороз’єм, ROG XG Mobile Interface, MicroSD-кардрідер UHS-II |
Додатково: | дактилоскопічний сенсор, підсвічування джойстиків |
Акумулятор: | 40 Вт·год |
Габарити: | 280×111×32,4 мм |
Маса: | 608 г |
Ціна: | $870 |
Оцінка:
+ ергономіка
+ дизайн
+ система охолодження
+ технічні характеристики
-автономність
-Windows 11 в поєднанні з сенсорним екраном
Читайте також:
Огляд контролерів ASUS ROG Raikiri та Raikiri Pro: коробка налаштувань
Огляд бездротової клавіатури Epomaker EK68: своя м’якість
Огляд навушників ASUS ROG Fusion II 300: великий звук
Керівник проектів hi-tech.ua
Не пропустіть цікаве!
Підписуйтесь на наші канали та читайте анонси хай-тек новин, тестів та оглядів у зручному форматі!
Огляд павер банку Baseus на 20 000 мАг з потужністю 22 Вт
Майже відразу після тесту двох павербанок Baseus на 20 000 мАг потужністю 20 Вт, ми отримали доступ до моделі 22 Вт. Відмінностей більше, ніж здається
OpenAI Canvas – новий інтерфейс для коду та створення текстів у ChatGPT
розробка штучний інтелектВ даний час бета-доступ до Canvas мають передплатники ChatGPT Plus та Team. Незабаром інтерфейс стане доступним для користувачів тарифів Enterprise та Edu
Spotify автоматично зберігатиме офлайн плейлист з музикою
Spotify інтернет оновленняПлейлист Spotify Offline Backup можна буде сортувати за артистами, настроями чи жанрами.